SARAJEVO - Vijeće ministara BiH ocijenilo je u ponedjeljak neprihvatljivim postojeći projekt gradnje mosta Komarna-Pelješac, no istodobno je potvrdilo spremnost za nastavak pregovora s hrvatskom vladom kako bi se pronašlo rješenje koje bi zadovoljavalo interese obje države. Ministar transporta i komunikacija BiH Branko Dokić kazao je da sadašnji projekt mosta ne jamči da će BiH imati neškodljiv prilaz teritorijalnom moru. Vijeće ministara BiH, kao ni stručna skupina, nisu predložili nikakvo drugo rješenje koje bi bilo ponuđeno na razmatranje Vladi Hrvatske, no ministar Dokić je kazao kako je bosanskohercegovačka strana spremna na razgovore te da svakako želi doći do obostrano prihvatljivog prijedloga.
BRUXELLES - Hrvatska priprema novi zakon o zaštiti okoliša koji će obuhvatiti sve direktive u europskoj pravnoj stečevini vezane uz to poglavlje, najavili su u ponedjeljak u Bruxellessu hrvatski pregovarači nakon početka sedmodnevnog eksplanatornog screeninga za poglavlja Energetika i Okoliš. Poglavlje Okoliš jedno je od najopsežnijih poglavlja - ima oko 300 direktiva i uredbi - i jedno od kompliciranijih za pregovore, kako zbog težine same materije, tako i zbog velikih financijskih ulaganja koja će biti nužna. Osim toga, pregovori o tome poglavlju će trajati dugo i bit će završeni među zadnjima, jer će se prije toga morati dovršiti pregovori u nekim drugim poglavljima, koji imaju veze sa zaštitom okoliša.
BRUXELLES - Nacionalni koordinator za NATO Pjer Šimunović istaknuo je u ponedjeljak u Bruxellesu da je Hrvatska pri kraju dovršetka izrade dokumenta o dugoročnom razvoju svojih oružanih snaga, koji je iznimno važan u procesu njezina približavanja Sjeveroatlantskom savezu. "Dugročni plan razvoja oružanih snaga za razdoblje 2006.-2015. godine u završnoj je fazi izrade i u lipnju dolazi pred Hrvatski sabor", rekao je Šimunović, koji je zajedno s pomoćnikom ministra obrane za obrambenu politiku Igorom Pokazom predvodio hrvatsko izaslanstvo na sastanku s Vojno-političkim upravljačkim odborom NATO-a. Predstavnici NATO-a na tom su sastanku dali visoke ocjene hrvatskoj obrambenoj reformi.
SARAJEVO - Ministarstvo transporta i komunikacija BiH uskoro će raspisati javni poziv za dodjelu koncesije za izgradnju autoceste na dijelu koriodra V c koji prolazi kroz tu zemlju, najavio je u ponedjeljak u Sarajevu ministar Branko Dokić. Planove za izgradnju prometnice na dijelu koridora V c koji prolazi kroz BiH u ponedjeljak je razmatralo Vijeće ministara koje je i dalo suglasnost za raspisivanje javnog poziva. Dokić je objasnio da je to tek jedan od početnih koraka čiji je cilj utvrditi tko je i koliko zainteresiran za izgradnju ključne autoceste za BiH kroz dodjelu koncesije.
ZAGREB/DEN HAAG - Danski vojni liječnik Jan Alan Shou, koji je u jesen 1991. boravio u Vukovaru kao pripadnik Europske promatračke misije, u ponedjeljak je pred Haškim sudom svjedočio o evakuaciji vukovarske bolnice 20. studenoga 1991. koja je završena pokoljem više od 250 hrvatskih ranjenika i civila na farmi Ovčara. U nastavku suđenja "vukovarskoj trojci" časnika bivše JNA svjedok optužbe Shou je tijekom dodatnog ispitivanja tužitelja potvrdio vjerodostojnost svojih bilješki o evakuaciji bolnice od 20. studenoga 1991., u kojima je zbog loše organizacije i nedostatka kontrole kritizirao JNA ali i Međunarodni Crveni križ. Na traženje tužitelja Marksa Moora svjedok je objasnio da je predstavnik Međunarodnog Crvenog križa Nicholas Borsinger tog 20. studenoga samo kritizirao JNA i svađao se se svima a nije napravio popis ranjenika.
BEOGRAD - Četvorica osuđenih za ratni zločin na Ovčari 1991. godine, svjedočeći u ponedjeljak u izdvojenom suđenju Saši Radaku pred vijećem Specijalnog suda za ratne zločine u Beogradu, tvrdila su da na Ovčari nisu vidjeli optuženog Radaka. Svjedočili su bivši zapovjednik Teritorijalne obrane Vukovara Miroljub Vujović, njegov zamjenik Stanko Vujanović i zapovjednik dobrovoljačke postrojbe "Leva Supoderica" Milan Lančužanin, svi u prosincu prošle godine osuđeni na maksimalnih 20 godina zatvora, te pripadnik TO Jovica Perić, osuđen na 15 godina zatvora.
ZAGREB/DEN HAAG - Optužba je dokazala odgovornost Nasera Orića za zločine nad bosanskim Srbima za koje je optužen, ustvrdila je u ponedjeljak predstavnica haškog užiteljstva u završnoj riječi na suđenju zapovjedniku obrane Srebrenice za zločine počinjene 1992/93 godine. Tužiteljica Patricia Sellers kazala je kako je optužba dokazala da je Orić imao 'de jure' i 'de facto' kontrolu nad pripadnicima Armije BiH koji su činili zločine nad stanovništvom srpskih sela u okolici Srebrenice krajem 1992. i početkom 1993. godine., te da kao zapovjednik nije poduzeo mjere da te zločine spriječi ili kazni.
ZAGREB/BEČ - UN-ovi posrednici u ponedjeljak su na pregovorima koji se održavaju u Beču nastavili s angažmanom na postizanju sporazuma o većim lokalnim ovlastima za kosovske Srbe u posljednjem krugu izravnih pregovora o toj srpskoj pokrajini s većinskim albanskim stanovništvom, prenose u ponedjeljak agencije. Zamjenik kosovskog premijera Lufti Haziri rekao je da su dvije strane u pregovorima udaljene u svojim stajalištima te da se Srbi protive glavnim načelima dokumenta. Reuters prenosi kako se od kosovskih Albanaca očekuje da daju veće ovlasti pripadnicima srpske manjine na Kosovu. UN-ovi posrednici koje predvodi bivši finski predsjednik Martti Ahtisaari odbacili su srpski zahtjev za odvajanjem srpskog entiteta ili autonomiji za Srbe na sjeveru pokrajine.
RIM - Papa Benedikt XVI. kazao je u ponedjeljak poslije podne na misi u spomen Ivanu Pavlu II. na Trgu svetog Petra da je on bio stijena u vjeri. "Vjera pape Wojtile, slobodna od strahova i kompromisa, prešla je u srca mnogih ljudi", rekao je Benedikt XVI. i dodao da primjer Ivana Pavla II. treba sada vjernike i Crkvu potaknuti da gledaju naprijed. Misa na Trgu svetog Petra održana u nazočnosti velikog broja kardinala i biskupa, te više desetaka tisuća vjernika završni je čin obilježavanja prve obljetnice smrti Ivana Pavla II.
ZAGREB/PARIZ - Premda će protivnici ugovora o zapošljavanju mladih u Francuskoj u utorak ponovno prosvjedovati pojavljuju se prvi znakovi popuštanja, dok je na potezu ministar unutarnjih poslova i šef vladajuće stranke UMP Nicolas Sarkozy. Nakon dva mjeseca krize, sindikati, pokreti srednjoškolaca i studenata i ljevica pozvali su na štrajk i povorke u cijeloj zemlji nastavljajući zahtijevati strogo povlačenje ugovora o prvom zaposlenju koji je u petak de facto odgodio predsjednik Jacques Chirac, piše francuski AFP. Konzervativci Jacquesa Chiraca najavili su u ponedjeljak sindikatima i studentima mogućnost većih ustupaka u pogledu ugovora o zapošljavanju mladih.
PRAG - Pripadnici spasilačkih ekipa uz pomoć vojske u ponedjeljak su i dalje angažirani na podizanju brana kako bi se stanovništvo gradova zemalja središnje Europe zaštitilo od poplava, te se pripremaju za skori još veći porast vodostaja rijeka, prenose agencije. Zbog otapanja većih količina snijega uslijed naglog porasta temperature i kiša, iz mnogih je gradova središnje Europe u posljednjih nekoliko dana evakuirano više tisuća stanovnika.
WASHINGTON - Američki Vrhovni sud u ponedjeljak nije osporio ovlasti predsjednika Georgea W. Busha u borbi protiv globalnog terorizma. Sa šest prema tri glasa Vrhovni sud je stao na stranu Bushove administracije i odbio saslušati žalbu optuženog terorista, američkog državljanina Josea Padillae koji je donedavno bio zatvoren u vojnom zatvoru u Južnoj Karolini. Padilla je nakon tri godine provedene u statusu neprijateljskog borca prebačen u siječnju u Miami gdje je optužen da je bio dio ćelije koja je osiguravala materijalnu pomoć i novake za teroriste u inozemstvu.
FREETOWN - Bivši liberijski predsjednik Charles Taylor odbio je u ponedjeljak priznati Međunarodni ratni sud u Sijera Leonu i u prvom izjašnjavanju o krivnji odbacio odgovornost po svim točkama optužnice. "Ne priznajem jurisdikciju ovoga suda", rekao je Taylor sucu Richardu Lussicku iz Samoe. Bivši liberijski predsjednik odbacio je krivnju po svih 11 točaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti koja je protiv njega podignuta zbog uloge u ratu u Sijera Leoneu od 1991. do 2002. Optužnica tereti Taylora za zločine terorizma, ubojstva, silovanja, porobljavanja i korištenja djece vojnika koji su Taylora zvali "Pappy" (tatica) a koji je, navodno, za plaću u dijamantima organizirao obuku, finaciranje i naoružavanje pobunjenika u građanskom ratu u Sijera Leoneu. Taylor je pobunu zapravo počeo u Liberiji kako bi svrgnuo tadašnjeg predsjednika Samuela Doea 1989., a ta je pobuna prerasla u 14 godina dug građanski rat s 250.000 žrtava.