Temeljni kamen za dvoranu, površine 3800 četvornih metara i kapaciteta 1250 mjesta, položili su predsjednik Hrvatskoga sabora Vladimir Šeks i resorni ministar Božidar Kalmeta, a svečanosti su, uz ostale, nazočni bili ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković te čelnici Beloga Manastira.
Gradonačelnik Davorin Bubalović rekao je kako je Beli Manastir jedini grad u Osječko-baranjskoj županiji bez ovakve sportske dvorane koja će, kako drži, najviše koristiti upravo mladima.
Istaknuvši da će dvorana pomoći razvoju sporta u tom gradu, ministar Kalmeta je podsjetio kako je Vlada u razne projekte na području Beloga Manastira do sada uložila više od 50 milijuna kuna te da se trenutačno realiziraju ulaganja u cestogradnju i obnovu ulica.
Ocijenivši da će dvorana, nakon završetka, biti najljepši takav objekt u Županiji, Šeks je izrazio uvjerenost da će današnji događaj označiti početak novog i ljepšeg razdoblja za Beli Manastir i Baranju.
Predsjednik Sabora Vladimir Šeks i ministar Čobanković zatim su u belomanastirskom prigradskom naselju Šećerani pustili u rad pogon za proizvodnju maltodekstrina u tamošnjoj Tvornici škroba, u vlasništvu nizozemske tvrtke "GP Partners", koja je do sada zaposlila više od 180 radnika, uglavnom s toga područja.
Predsjednik Uprave Herman Seidel istaknuo je da će se daljnjim razvojem proizvodnje, kojim se planira godišnja prerada 200.000 tona kukuruza, omogućiti novo zapošljavanje, ali i razvoj lokalnih obiteljskih gospodarstava, na kojima se proizvodi kukuruz, kao najvažnija sirovina za proizvodnju škroba.
Ministar Čobanković ocijenio je kako će proizvođači kukuruza dobiti mogućnost za sigurniju proizvodnju, jer će raditi za poznatog otkupljivača i prerađivača. "Ovakve proizvodnje u Hrvatskoj do sada nije bilo i do sada smo sve svoje potrebe za škrobom uvozili, a budući da je dio proizvodnje namijenjen izvozu, to će poboljšati hrvatsku vanjskotrgovinsku bilancu", dodao je Čobanković.
Ističući važnost ulaganja od 40 milijuna eura za prvu fazu proizvodnje u Tvornici škroba za gospodarstvo toga područja, Šeks je rekao kako će planirano zapošljavanje 270 djelatnika poboljšati socijalno stanje u Baranji.
Tvornica je značajna i za prateću proizvodnju kukuruza te oko 2500 kooperanata, a budući da se 80 posto svih proizvoda te tvornice planira za izvoz, bit će poboljšana i naša izvozna bilanca, pa se radi o značajnom pothvatu za ovo područje i Hrvatsku, ocijenio je Šeks.