FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kina plaća visoku cijenu za gospodarski rast

Autor: ;mgrg;
BRUXELLES, 3. travnja 2006. (Hina/AFP) - Kinesko "gospodarsko čudo"temelji se na eksploataciji radne snage koja će još i više ispaštatinakon uvođenja planova za liberalizaciju, stoji u izviješćuMeđunarodne konfederacije slobodnih sindikata (ICFTU).
BRUXELLES, 3. travnja 2006. (Hina/AFP) - Kinesko "gospodarsko čudo" temelji se na eksploataciji radne snage koja će još i više ispaštati nakon uvođenja planova za liberalizaciju, stoji u izviješću Međunarodne konfederacije slobodnih sindikata (ICFTU).

U izvješću koje će objaviti prije nego Svjetska trgovinska organizacija (WTO) započne reviziju kineske trgovinske politike, prvu nakon pristupanja Kine toj organizaciji 2001., ICFTU napada pretpostavku da je za azijskog giganta još veća liberalizacija pozitivna.

"Većina Kineza trpi posljedice pridruživanja WTO-u a ispaštat će još i više nakon uvođenja daljnje trgovinske liberalizacije", stoji u izviješću sindikata. "Konkurentnost Kine temelji se na izrabljivačkim dohodcima koje isplaćuje svojim radnicima".

"Kinezi rade 60 do 70 sati tjedno, žive u spavaonicama s po osam do 16 osoba, zarađuju manje od minimalno propisanih 44 američka dolara, i često im je, povrijede li se na radnom mjestu, jedina perspektiva nezaposlenost".

U izvješću WTO-a stoji kako je gospodarska liberalizacija Kini omogućila deveterostruki rast bruto domaćeg prihoda (BDP) po glavi stanovnika od 1978. kao i smanjenje broja stanovnika koji dnevno za život ima manje od jednog američkog dolara za trećinu.

"Nema razloga zbog kojeg se BDP po glavi stanovnika ne bi do 2010. udvostručio", stoji nadalje u dokumentu WTO-a koji će biti službeno objavljen u utorak.

Reforme su u Kini uzele većeg zamaha nakon pristupanja WTO-u , organizaciji koja se sastoji od 149 članica i koja određuju pravila globalne trgovine. "Bez obzira na ta značajna postignuća, još neke probleme valja riješiti", piše nadalje u izvješću WTO-a, u kojem se ističe da bi Kina još više trebala liberalizirati svoju uslužnu industriju, iskorijeniti piratstvo i korigirati valutnu politiku.

No ICFTU se kritički osvrnuo na optimizam WTO-a u odnosu na još veću trgovinsku liberalizaciju, vlastitim podacima potkrepljujući sve veću neravnomjernost raspodjele bogatstva, kroničnu i trajnu nezaposlenost i očajne uvjete rada.

"U toj je zemlji isti broj svježe nezaposlenih kao i ostatku svijeta zajedno", ističu sindikati. "Tri četvrtine ruralnih domaćinstava trpi pad životnog standarda".

"Oko 250 milijuna ljudi, tj. 16,6 posto populacije još uvijek živi od manje od jednog američkog dolara dnevno dok 700 milijuna Kineza, 47 posto živi od manje od dva dolara dnevno".

Sindikati nadalje pišu kako se iz kineskog primjera može zaključiti da sama trgovinska liberalizacija i izvozni uspjeh ne osiguravaju socijalni napredak i razvoj.

(Hina) xmgrg ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙