Kao najvažniji dio Programa navedena je prevencija korupcije, odnosno sustavno antikorupcijsko djelovanje na svim razinama, kako bi se sve koruptivne pojave pravovremeno otkrile i kaznile.
Programom se predlaže provođenje sustavne reforme zdravstvenog sustava, posebno što se tiče zdravstvenog osiguranja i primarne zdravstvene zaštite, te čekanja na lijekove i preglede.
Kada je riječ o pravosuđu, resora koji javnost drži najkorumpiranijim, zahtijeva se nastavak započete reforme, rješavanje zaostalih predmeta na sudovima, suđenje u razumnom roku, ali i uvođenje imovinskih kartica za suce i državne odvjetnike.
Programom se traži i uvođenje jačeg nadzora nad trošenjem proračunskog novca namijenjenog lokalnoj samoupravi, dok se političke stranke kani obvezati na dosljednost i transparentnost u financiranju i sprječavanju sukoba interesa.
Ministarstvo pravosuđa i Državno odvjetništvo poziva se na veći angažman u otkrivanju i kažnjavanju korupcije, provedbu analize visine propisanih kazni za korupciju, te uvođenje zaštitnih mjera za oduzimanje imovine stečene kroz korupciju.
Program predviđa i osnivanje Nacionalnog vijeća za praćenje njegove provedbe u kojemu bi sjedili saborski zastupnici, predstavnici poslodavaca, sindikata, nevladinih udruga, akademske zajednice i medija, a predsjedavao bi mu predstavnik parlamentarne oporbe.
Donošenjem Nacionalnog programa suzbijanja korupcije od 2006. do 2008., Hrvatski sabor zaključio je zasjedanje, a 19. sjednicu nastavlja 10., 11. i 12. travnja.