Juncker je to rekao u izjavi za novinare nakon sastanak s, kako ga je nazvao, "dobrim prijateljem" hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom, na kojemu su, kao i mnogo puta do sada, razgovarali o europskim perspektivama Hrvatske.
"Hrvatska i Turska ne mogu se stavljati u isti koš. Hrvatska je zaseban slučaj, Hrvati su stari europski narod i dio europske obitelji, a zemlja je mnogo pripremljenija od Turske", naglasio je Juncker, koji zajedno sa Sanaderom i stotinama drugih izaslanika sudjeluje na dvodnevnom Kongresu Europske pučke stranke.
Zato luksemburški premijer "ne prihvaća" razmišljanja u kojima se hrvatska i turska pozicija uspoređuju.
"Između procesa pristupa Hrvatske i onoga, Turske, ne mogu se povući nikakve paralele. U slučaju Hrvatske taj proces će se brzo okončati, a u slučaju Turske trajat će mnogo duže", naglasio je Juncker.
Hrvatsku se, prema njegovim riječima, mora promatrati na drukčiji način i u odnosu na druge zemlje jugoistočne Europe.
"Meni se čini potpuno jasnim da je Hrvatska blizu Europske unije i da joj je mnogo bliža i ima veću europsku perspektivu od ostalih zemalja regije", kazao je predsjednik luksemburške vlade.
Sve te pristupne procese ne smije se miješati zajedno, rekao je Juncker, dodavši kako "smatra da proces pristupa Hrvatske treba jako ubrzati, dok nam u slučaju drugih zemalja regije treba više vremena".
Na novinarsko pitanje o tome prijeti li Hrvatskoj opasnost da ostane u krugu zemalja kojima se Europa priprema ponuditi "privilegirano partnerstvo" umjesto punoga članstva, Juncker je odgovorio negativno.
Pitanje proširenja je ozbiljno pitanje jer mi za desetljeća koja dolaze moramo imati sustav koji, kad je članstvo u pitanju, predviđa različite intenzitete, rekao je Juncker.
"No, Hrvatska ne može, ni u teoriji, biti obuhvaćena tim razmišljanjem. Ona je na putu u članstvo i kad postane članica, ona će to biti s istom snagom i istim statusom kakve imaju današnje zemlje članice", rekao je Juncker.
Stranka kojoj pripada luksemburški premijer, zajedno s partnerskim strankama iz Austrije, Slovačke, Slovenije i Španjolske, te HDZ-om, bile su supotpisnice Rezolucije o ubrzavanju pristupa Hrvatske Europskoj uniji, o kojoj će, nakon hitnog postupka, tijekom poslijepodneva odlučivati izaslanici na Kongresu EPP-a.
Premijer Sanader rekao je da je Juncker izrazio stajalište gotovo svih premijera čije stranke pripadaju EPP-u, rekavši kako je Junckerova ocjena da Hrvatskoj ne prijeti opasnost da ne postane punopravna članica EU-a, vrlo ohrabrujuća jer luksemburškoga premijera u Europi "prepoznaju kao jednoga od lidera Europske unije i koji je ove godine proglašen Europljaninom godine".
No to ne znači, dodao je Sanader, da ne treba nastaviti raditi i stalno dokazivati da je Hrvatska doista u skupini zemalja koje su neupitne kad je riječ o punopravnom članstvu.
Hrvatski premijer je istaknuo, kako je Europa u ozbiljnoj krizi koja neće biti riješena lako, budući da je opterećuju rezultati negativnih referenduma u Francuskoj i Nizozemskoj, koji su zadali "velike probleme samoj ideji ujedinjenja Europe".
Još se analiziraju uzroci koji su doveli do toga, i zbog toga će, ocjenjuje Sanader, proširenje biti, ako ne zaustavljeno, onda sigurno usporeno.
"Zato nam je iznimno važno da Hrvatska ne izgubi na brzini i ne bude obuhvaćena prijedlozima koji govore o privilegiranom partnerstvu, ali ne i punopravnom članstvu", rekao je Sanader.
Zato je i 17. kongres Europskih pučana hrvatski premijer iskoristio za traženje potvrde, pa i prijedlogom Rezolucije, činjenice da Hrvatska mora imati jasnu perspektivu punopravnog članstva. Tu je potvrdu, prema vlastitim riječima, i dobio u nizu bilateralnih razgovora s premijerima iz zemalja članica EU-a, od talijanskoga premijera Silvija Berlusconija i austrijskoga kancelara Wolganga Schuessela, te grčkoga premijera Kostasa Karamanlisa i slovenskoga kolege Janeza Janše.
Kongres EPP-a završava trećom plenarnom sjednicom poslije podne, na kojoj će biti objavljena imena novoga vodstva stranke i na kojoj će se osim o prijedlogu završnog dokumenta, glasovati i o nizu rezolucija, pa i onoj o potrebi ubrzavanja pristupnog procesa Hrvatske Europskoj uniji.