"Usprkos činjenici da su vladini dužnosnici kazali medijima da je Ašner izgubio austrijsko državljanstvo kada je zatražio hrvatsko, Ašner i dalje živi u Klagenfurtu i čovjek se mora zapitati što bi se trebalo dogoditi da austrijska vlada konačno izruči" Ašnera Hrvatskoj, stoji u pismu direktora Centra Simon Wiesenthal Efraima Zuroffa.
"Ašnerova dob nije tajna i mislim da je jasno da svaki dan koji prolazi bez praktičnog napretka samo ga dovodi do toga da izbjegne pravdu. Zbog toga tražim da poduzmete sve potrebne korake kako bi ubrzali njegovo izručenje", ističe Zuroff.
Saveznom ministarstvu pravosuđa u Beču u veljači je potvrdilo da je Ašner izgubio austrijsko državljanstvo te da je sada na pokrajinskom sudu u Koruškoj donošenje odluke o njegovu izručenju, a glasnogovornik austrijskog ministarstva pravosuđa Christoph Poechinger tada je kazao da sud u Klagenfurtu treba donijeti odluku o izručenju.
Početkom devedesetih godina prošloga stoljeća Ašner je zatražio i dobio hrvatsko državljanstvo a da pritom nije pravovremeno postavio zahtjev za zadržavanje austrijskog državljanstva. Zahtjev za zadržavanje austrijskog državljanstva Ašner je podnio kasnije, ali je austrijskim vlastima zatajio da je u međuvremenu ponovno dobio hrvatsko državljanstvo. Zadržavanje austrijskog državljanstva tako nije moguće i po tome Ašner više nije austrijski državljanin.
Hrvatska je u rujnu 2005. od austrijskih vlasti zatražila Ašnerovo izručenje ali se zahtjev nije mogao provesti jer se prema austrijskom zakonu austrijski državljani ne mogu izručiti drugim državama.
Ašnera se sumnjiči da je kao predstojnik redarstva u Slavonskoj Požegi od 1941. do 1942. počinio ratne zločine nad civilnim stanovništvom.