WASHINGTON - Odbor za pravosuđe američkog Senata pozvao je američki Vrhovni sud da dopusti televizijski prijenos sudskih raprava pred ovim najvišim američkim sudom što će, kako se očekuje, naići na snažan otpor većine njegovih sudaca. Odbor je izglasao ovaj zahtjev u četvrtak i prijedlog ide pred puni Senat na glasovanje. Prema ovom prijedlogu američki Vrhovni sud bi otvorio za javnost sada zatvorene postupke koji se pred njim vode ukoliko većina njegovih sudaca ne zaključi kako bi nazočnost kamera ugrozila prava parbenika u postupcima koji se vode pred njim. Američki Vrhovni sud ne vodi parnice nego saslušava prizive na odluke nižih sudova.
MANAMA - Putnički brod s oko 150 turista, među kojima su bili i oni iz zapadnih zemalja, potonuo je u četvrtak kod obale Bahreina u Perzijskom zaljevu, a dosad je iz mora izvučeno 40 tijela, objavili su spasioci i mještani. Bahreinska novinska agencija BNA je javila da je 60 putnika spašeno i odvezeno u bolnice. Za ostalima se još traga. Vjeruje se da su plovilu bili turisti u kraćem obilasku Zaljeva, rekao je izvor iz bolnice. Glasnogovornik mornarice SAD-a je rekao da ronioci i manje plovila američke mornarice pomažu pri spašavanju.
RIM - Afganistanac koji se preobratio na kršćanstvo zbog čega mu je u domovini prijetila smrtna kazna, zahvalio se u četvrtak talijanskoj vladi i Papi na tome što su predvodili međunarodnu kampanju za njegovo oslobađanje. Abdur Rahman, star 40 godina, dobio je azil u Italiji, a uhićen je u ožujku u Afganistanu zbog odricanja od Islama te mu je trebalo biti suđeno po šerijatskom zakonu koji za takav čin predviđa i smrtnu kaznu. Točno mjesto gdje se nalazi Rahman drži se u tajnosti no u četvrtak je u policijskoj postaji dao intervju za televiziju u kojem je sniman samo s leđa. Upitan zašto se odlučio preobratiti na kršćanstvo Rahman je na engleskom odgovorio: "Jer sam čitao Bibliju i uvjerio se u dobrotu te vjere".
"Zahvaljujem Papi, talijanskoj vladi i svima koji su se uključili u moj slučaj. Sretan sam što sam ovdje", rekao je Rahman. Rahman je iz zatvora oslobođen u utorak nakon pritiska zapadnih zemalja čije su postrojbe pomogle afganistanskoj vladi da dođe na vlast, a u srijedu je doputovao u Italiju gdje mu je premijer Silvio Berlusconi ponudio azil.
DOHA - Šef UN-ove Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u četvrtak je rekao da Iran ne predstavlja izravnu prijetnju te da je moguće nametanje sankcija Teheranu loša ideja. "Sankcije su loša zamisao. Nismo suočeni s izravnom prijetnjom. Moramo spustiti ton", rekao je Mohamed El Baradei na forumu u Dohi u Kataru. "Moja je poruka Iranu: međunarodna zajednica postaje nestrpljiva a vi morate odgovoriti dajući mi informacije", rekao je El Baradei. Iran, koji kaže da želi samo nuklearnu energiju za civilne potrebe, odbacio je predsjedničku izjavu UN-ovog Vijeća sigurnosti donesenu u srijedu kojom se traži prestanak obogaćivanja urana i izvješće IAEA o iranskom poštivanju tog zahtjeva u roku do 30 dana.
VARŠAVA - Bivši prvi čovjek komunističke Poljske, general Wojciech Jaruzelski, vratio je u četvrtak konzervativnom predsjedniku države Lechu Kaczynskom odličje koje se dodjeljuje osobama koje su bili proganjane za vrijeme Staljinova režima, a koje je dobio "pogreškom". General Jaruzelski (82), koji je 1980-ih uveo izvanredno stanje u zemlji kako bi ugušio pokret sindikata Solidarnosti, doista je 1940. bio protjeran u Sibir zajedno sa svojom obitelji, kada se istočni dio Poljske našao pod sovjetskom vlašću na temelju pakta između Ribbentropa i Molotova iz 1939. No, odličje uime deportacije ne dodjeljuje se automatski, budući da zakon kaže da je namijenjeno poljskim domoljubima koji su bili proganjani za Staljinova režima. Generalova osoba još uvijek izaziva oprečna mišljenja u Poljskoj. Dok jedni u njemu vide čovjeka koji ih je uvođenjem izvanrednog stanja zaštitio od prijeteće sovjetske invazije, drugi ga optužuju da je ugušio pokret Solidarnosti i tako za sedam godina odgodio pad komunizma na Istoku.
NEW YORK - Glavni tajnik UN-a Kofi Annan nada se da će Iran ispuniti svoje obveze sukladno Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja (NPT), nakon poziva koji mu je uputilo Vijeće sigurnosti, priopćio je u četvrtak njegov službeni predstavnik. "Glavni tajnik izražava zadovoljstvo zbog duha jedinstva koji su jučer pokazali članovi Vijeća sigurnosti u izjavi o neširenju nuklearnog oružja", piše u priopćenju. Annan se "nada da će Iran povesti računa o zabrinutosti međunarodne zajednice zbog njegova nuklearnog programa, koje su vidljive iz izjave Vijeća i da će u potpunosti ispuniti svoje obveze sukladno Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja i uzastopnim rezolucijama Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA)", dodaje se u tekstu. Vijeće sigurnosti dalo je u srijedu Iranu 30 dana da prekine obogaćivanje urana.
TIKRIT - Dvadeset jedan Iračanin ubijen je u četvrtak u nasilju u toj zemlji, među kojima je osam radnika termocentrale u Badjiju, dvjesto kilometara sjeverno od Bagdada, koje su na izlazu iz tvornice hitcima iz vatrenog oružja usmrtili naoružani muškarci, kako javljaju sigurnosni izvori. "Muškarci u dvama automobilima otvorili su vatru na autobus koji je prevozio radnike nakon posla, ubivši njih osmero", kazao je sigurnosni izvor u Tikritu, prijestolnici pokrajine Salahadin, 180 kilometara sjeverno od Bagdada, dodavši da su napadači uspjeli pobjeći. U drugim napadima u Iraku ubijeno je još 13 osoba, među kojima i odvjetnica koju su u Basri ubile nepoznate naoružane osobe. U Bagdadu je irački civil ubijen, a devet ih je ranjeno u dvama bombaškim napadima, dok su u Duri, na jugu prijestolnice, nepoznate osobe ubile tri zaposlenika pekare, kako navode sigurnosni izvori. Još je pet civila, među kojima član šijitske stranke Dawa, Salem Najib, ubijeno u pucnjavi iz vatrenog oružja u Bagdadu i u Bakubi (60 km sjeverno od Bagdada). U granatiranju sunitske džamije Hamza u Al-Gazaliji, zapadno od Bagdada, ubijena su dva civila. Također, automobil-bomba eksplodirao je ispred šijitske džamije Ali Paša, na sjeveru Bagdada, ubivši djevojčicu i ranivši devet osoba, kako javlja izvor u ministarstvu unutarnjih poslova.
PARIZ - Francuski Ustavni sud dao je u četvrtak zeleno svjetlo novom ugovoru o zapošljavanju mladih (CPE) koji je uzrok masovnih prosvjeda u zemlji, čime je predsjedniku Jacquesu Chiracu, koji se u petak treba obratiti naciji, omogućeno da potvrdi dokument. Sud kojemu je glavna zadaća da provjerava odgovaraju li Ustavu zakoni koji se donose u parlamentu, nije popratio odluku nikakvim komentarom. Dokument su Ustavnom suda uputili zastupnici iz redova ljevice koji su ocijenili da se ugovorom o zapošljavanju mladih do 26 godina krši temeljno načelo jednakih radničkih prava. Chirac će se u petak obratiti javnosti povodom toga ugovora koji je izazvao lavinu prosvjeda i nasilja u Francuskoj.
PRIŠTINA - Pripadnici kosovske policije uhitili su u četvrtak u Mitrovici dvojicu albanskih mladića osumnjičenih za ranjavanje Srbina Milisava Ilinčića u sjevernom dijelu toga grada, objavila je kosovska televizija. Pripadnici međunarodne i kosovske policije uhitili su dvojicu mladića albanske nacionalnosti za koje se sumnja da su 28. ožujka napali i nožem teško ranili Ilinčića u sjevernom, srpskom dijelu Mitrovice. Prebačen je u bolnicu i operiran, a liječnici navode da je njegovo stanje za sada stabilno. Policija navodi da još uvijek nema potvrde da je izgred bio etnički motiviran.
PARIZ - Više od tisuću francuskih prosvjednika, studenata koji prosvjeduju protiv spornog ugovora o zapošljavanju mladih, zaposjeli su u četvrtak poslijepodne tračnice kolodvora Gare de Lyon u istočnom dijelu Pariza, prekinuvši tako željeznički promet, objavili su dužnosnici francuskih željeznica. Slične akcije su izvedene ranije na drugim francuskim željezničkim postajama posebice u Lyonu, Lorientu, Saint-Etiennu i Metzu, prema podacima francuskih željeznica (SNCF). U Lillu je između 700 i 1000 prosvjednika upalo na kolodvor, nakon čega su ih pomoću suzavca istjerale snage reda. U Parizu su prosvjednici uspjeli svladati policijske prepreke koje su blokirale ulaze na Gare de Lyon i bez incidenta su blokirali tračnice, prenosi AFP.