FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Starešina: Hrvatska bi mogla plaćati oslobodilačke pothvate

Autor: ;mkov;
ZAGREB, 30. ožujka 2006. (Hina) - Na večerašnjoj tribini "Hrvatskoslovo uživo", u Hrvatskoj kulturnoj zakladi u Zagrebu, održana jepromocija knjige novinarke Višnje Starešine, "Haaška formula", aautorica je na predstavljanju istaknula kako bi "Hrvatska, ako Haaškisud presudi u korist Tužiteljstva, mogla postati jedina država upovijesti koja bi morala plaćati za svoje oslobodilačke operacije".
ZAGREB, 30. ožujka 2006. (Hina) - Na večerašnjoj tribini "Hrvatsko slovo uživo", u Hrvatskoj kulturnoj zakladi u Zagrebu, održana je promocija knjige novinarke Višnje Starešine, "Haaška formula", a autorica je na predstavljanju istaknula kako bi "Hrvatska, ako Haaški sud presudi u korist Tužiteljstva, mogla postati jedina država u povijesti koja bi morala plaćati za svoje oslobodilačke operacije".

"Obrana Hrvata na Haaškom sudu prepuštena je pojedincima", te bi se "zato lako moglo dogoditi da Hrvatska bude optužena za zločine. Istodobno bi, zbog nedostatka dokaza, bivši jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević bio oslobođen optužbe", rekla je novinarka "Večernjeg lista", Višnja Starešina, izvjestiteljica iz Haaškog suda.

Podsjetila je kako Slobodan Milošević nije bio jedini eksponent velikosrpske politike, te istaknula da je Republika Hrvatska trebala više učiniti na podizanju optužnice protiv generala bivše JNA - Blagoja Adžića, Veljka Kadijevića, i, kako je rekla "mozga rata, Aleksandra Vasiljevića".

"Ako Tužiteljstvo Haaškog suda dokaže optužnice protiv Hrvatske, tada bi nacionalni sudovi mogli bilo koga procesuirati", smatra Višnja Starešina, te napominje kako bi onda pojedinci mogli dizati privatne tužbe. "Od takvih presuda bankrotirala bi država", naglasila je.

Novinarka Starešina također procjenjuje da Haaški sud nije kvalificiran za vođenje procesa optuženima za ratne zločine.

"Po statutu su iznimno velike ovlasti date Tužiteljstvu", a, kako drži, "Tužiteljstvo je zaduženo da piše povijest i namiri žrtve".

Također je napomenula kako "ne postoji tijelo istražnoga suca", te da "umjesto toga Tužiteljstvo samo prikuplja dokaze protiv optuženika".

Navela je i da je od prvih 11 sudaca Haaškoga suda samo jedan sudac bio s nekakvim iskustvom u kaznenom procesu. "Ostali su bili diplomati i članovi udruga za zaštitu ljudskih prava", rekla je Starešina.

Ponašanje tužiteljstva usporedila je s arogancijom Slobodana Miloševića. "Kao što je on bio eksponent politike 'Velike Srbije' tako je i tužiteljica Haaškoga suda Carla del Ponte eksponent politike međunarodne zajednice", ocijenila je novinarka Starešina.

Po njenoj procjeni, "Haaški sudu provodi britansku politiku pa je tako i tužiteljica del Ponte dizala optužnice onako kako je to htjela Velika Britanija".

O publicističkim djelima Višnje Starešine govorio je znanstveni suradnik Zavoda za povijest hrvatske književnosti HAZU-a Antun Pavešković.

Uz večeras predstavljenu knjigu "Haaška formula", novinarka "Večernjeg lista", Višnja Starešina napisala je i knjigu "Vježbe u laboratoriju Balkan".

(Hina) xmkov ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙