Statut autonomije Katalonije poduprle su sve političke stranke u parlamentu osim glavne oporbene Narodne stranke (PP), te dviju manjih stranaka među kojima je i katalonska ERC, koja drži da odobrena autonomija nije dovoljno široka, piše dnevni list El Pais.
Glasovanje je uslijedilo nakon šestosatne rasprave zastupnika koju je otvorila potpredsjednica vlade Maria Teresa Fernandez de la Vega ocjenom da će "novi statut utisnuti snažan pečat u povijesti i demokraciji Španjolske".
Predsjednik PP-a Mariano Rajoy isticao je u raspravi da je predloženi tekst "neustavan" i označava "početak kraja države kakvu su zacrtali Španjolci 1978."
Španjolska ima 17 poluautonomnih pokrajina i PP strahuje da će katalonski primjer slijediti neke od njih, a istodobno su siromašnije regije kritizirale bogatu Kataloniju za manjak solidarnosti jer će odsad ona manje puniti nacionalni proračun.
Rajoy je predbacio i predsjedniku vlade Joseu Luisu Zapateru izostanak iz parlamenta tijekom početka rasprava kazavši da "nema ni hrabrosti, a ni srama" sudjelovati u "najvažnijoj raspravi". Zatražio je i izmjenu teksta ili barem odgodu dok se o njemu ne izjasni Ustavni sud.
Nakon parlamenta, tekst Statuta mora odobriti i Senat, a u lipnju će se o njemu referendumom izjašnjavati Katalonci.
Njemačka agencija dpa podsjeća da bi prihvaćanje šire autonomije za Kataloniju trebao biti korak prema rješavanju stanja u Baskiji, drugoj bogatoj regiji sjeverne Španjolske koja od prošlog tjedna uživa novu nadu u trajni mir nakon što je separatistička organizacija ETA proglasila trajni prekid vatre.
Baskija doduše ima širu autonomiju od Katalonije, no analitičari drže da bi pobjeda mirnog puta trebala biti primjer alternative oružanoj borbi.
Novim statutom jačaju ovlasti pokrajinskih vlasti u financijama (porezi na prihode) i pravosuđu, a za druga su vremena ostavljeni zahtjevi da Katalonija sama upravlja svojim morskim i zračnim lukama, te nastupa kao nacija u sportskim natjecanjima.