Stoljetni prikaz muškarca koji je na razini šaka i stopala pribijen na križ, raširenih ruku i uzdignute glave, nikada nije znanstveno dokazan, otkriva Journal od the Royal Academy of Medicine u broju od travnja. "Raspoloživi dokazi pokazaju da su ljude razapinjali u raznim položajima i da su ih na razne načine pričvrščivali na križ", prema tom istraživanju.
U korist svojih argumenata dvojica znanstvenika Piers Mitchell i Matthew Maslen s Royal Academy of Medecine u Londonu proučili sva istraživanja i raspoložive dokumente o medicinskim uzrocima Kristove smrti.
Tehnike razapinjanja su bile različite, naglašavaju autori istraživanja, i sve su konačno dovodile do smrti pogubljenika.
"Žrtve nisu nužno postavljene s glavom gore, niti su pričvršćene čavlima u stopalo", objašnjavaju znanstvenici koji tvrde da time ne dovode u pitanje samo razapinjanje.
Križevi su se postavljali u svim mogućim smjerovima, ponekad su žrtve bile s glavama prema dolje, privezane konopcem a ne čavlima, čak pribijene na mjestu genitalija. "Ako je žrtva razapeta s glavom prema gore, ponekad je dodavan oslonac od drva da bi podržavao težinu žrtvre i produžavao muku", preciziraju autori.
U Izraelu je pronađen samo jedan dokaz metoda razapinjanja iz doba Rimljana, i to kostur stopala s čavlom od 11,5 cm zabijenim kroz njega, i koji, ako je vjerovati natpisu u obližnoj kosturnici, navodi da se radi o Židovu Yehonananu ben Hagkolu. Nikakav trag čavla nije pronađen u kosturu šaka i podlaktice.