U ateljeu su izložena kipareva najrecentnija djela iz zbirke koju je umjetnik sakupljao 40-tak godina.
Pozdravljajući okupljene Đamonja je istaknuo kako je ovo možda najpogodnija lokacija u gradu Zagrebu za jedan veći izložbeni prostor, u kojega bi se smjestila djela njegove kolekcije od 300 radova kao i donacija Zagrebu. Time bi se, dodao je, okončao 25- godišnji dijalog s gradom.
Otvorenjem ateljea Dušana Đamonje započeo je rad na prostoru koji je zamišljen u etapama, što bi na kraju dovelo do galerijske samostalne institucije pogodne za smještaj njegove velike donacije.
"Uvjeren sam da ću u ovom prostoru ostvariti najbolja djela te time obogatiti opus", kazao je Džamonja. Također je izrazio nadu da će zagrebački gradonačelnik Bandić ostvariti njegovu i Murtićevu zamisao o smještaju donacija, koje bi, uz Meštrovićevu, bile tri najbogatije donacije u gradu Zagrebu.
Otvarajući atelje zagrebački gradonačelnik Milan Bandić kazao je kako je ovo veliki događaj za kulturu grada Zagreba.
Naglasio je kako su Muzej suvremene umjetnosti i Glazbena akademija druga dva velika projekta koja bi grad Zagreb trebao realizirati u suradnji s hrvatskom Vladom.
Gradonačelnik Bandić najavio je da će se do konca godine u Zagrebu pronaći mjesto za donaciju drugog velikog hrvatskog umjetnika Ede Murtića.
Dušan Džamonja rođen je 1928. u Strumici u Makedoniji. Godine 1945. upisuje Likovnu akademiju u Zagrebu, prve dvije godine pohađa u klasi prof. Vanje Radauša a potom u klasi prof. Frane Kršinića. Diplomirao je u majstorskoj radionici Antuna Augustinčića 1951. a dvije godine kasnije počinje s radom u vlastitom studiju.
Sedamdesetih godina započinje gradnju ljetnikovca i ateljea u Vrsaru prema vlastitom projektu. Koncem 80-tih godina 20. stoljeća odlazi u Bruxelles gdje osniva atelje.
Džamonjina djela bila su izlagana diljem svijeta od Moskve do Dubaija, a dobitnik je i značajnih međunarodnih prestižnih nagrada i priznanja.