FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Od Brazila do Mongolije stanovnici promatraju pomrčinu sunca

Autor: ;rtom;
ZAGREB, 29. ožujka 2006. (Hina) - Četvrta potpuna pomrčina sunca u 21.stoljeću može se u srijedu promatrati od Brazila, preko afričkihzemalja i Turske, do Mongolije, gdje će taj astronomski fenomenposlijepodne završiti, javljaju svjetski mediji.
ZAGREB, 29. ožujka 2006. (Hina) - Četvrta potpuna pomrčina sunca u 21. stoljeću može se u srijedu promatrati od Brazila, preko afričkih zemalja i Turske, do Mongolije, gdje će taj astronomski fenomen poslijepodne završiti, javljaju svjetski mediji.

Od 10 sati po srednjoeuropskom vremenu stanovnici afričke države Gane masovno su na ulicama promatrali kako Mjesec prekriva Sunce.

Pomrčinu sunca izravno je prenosila i nacionalna televizija te zemlje u kojoj je zadnji puta takva pojava bila viđena prije 59 godina, prenosi agencija AFP.

Uz stanovništvo u Acrri, glavnome gradu Gane, pomrčinu su, fenomen koji je ove godine vidljiv od Brazila do Mongolije, promatrali i brojni turisti.

Posljednja pomrčina sunca najbolje se 2003. mogla promatrati s udaljenog Antarktika, "pa to i nije bila baš najlakša eklipsa za promatranje", kazao je Alex Young, znanstvenik iz američke svemirske agencije NASA-e.

No pomrčina sunca u srijedu prolazi vrlo napučenim područjima uključujući zapadnu Afriku, gdje su vlade uložile znatan napor upozoravajući stanovništvo na opasnosti od promatranja pojave golim okom.

Druge zemlje u kojima se pojava mogla promatrati su Togo, gdje su vlasti uvezle stotine tisuća komada posebnih naočala što su bile razgrabljene s polica, zatim Nigerija, Benin i Libija.

Međutim, seljaci u unutrašnjosti nisu imali prigode kupiti zaštitne naočale pa su ih vlasti pozvale da ne napuštaju domove.

NASA je ranije upozorila da će pojava biti dobro uočljiva u Turskoj, gdje su se duž Mediteranske obale okupile tisuće turista, dok su astronomi iz NASA-e i britanskog Kraljevskog instituta za astronomiju radije odabrali rimski amfiteatar u Turskoj.

Mjesec je prvo počeo prikrivati sunce u Brazilu, zatim u Africi te nastavio put prema Turskoj da bi konačno pojava završila u Mongoliji.

Putovanje mjeseca preko sunca traje ovoga puta od pet do deset minuta, rekao je Young, iako je sunce potpuno zacrnjeno tek nekoliko sekundi, no to je mnogo dulje od prethodnih pomrčina koje su ukupno trajale minutu ili dvije.

Pojavu pomrčine sunca redovito prate i razna praznovjerja a neka od njih u srijedu je objavio indijski list Hindustan Times. Prema jednome pukom vjerovanju trudnice ne smiju izlaziti iz kuće jer će roditi slijepu djecu ili djecu sa zečjom usnom.

Prema drugome, hranu pripravljenu prije pomrčine sunca valja baciti jer će nakon pojave biti nečista. Oni pak koji budu nož ili sjekiru držali u rukama tijekom pomrčine sunca, sami će sebe porezati, piše Hindustan Times.

Potpune pomrčine sunca rijetke su jer da bi se one ispunile potrebna je takva konstelacija Sunca, Mjeseca i Zemlje da Mjesec potpuno prekrije Sunce.

Iduća potpuna pomrčina dogodit će se 2008., prenose agencije Sapa i AP.

(Hina) xrt ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙