ZAGREB - Hrvatska ministrica pravosuđa Ana Lovrin sastala se u utorak u Zagrebu sa svojom austrijskom kolegicom Karin Gastinger s kojom je razgovarala o napretku u hrvatskoj reformi pravosuđa, regionalnoj suradnji, pripremama za sastanak resornih ministara zemalja obuhvaćenih SSP-om u listopadu ove godine u Beču te o slučaju Milivoja Ašnera. Kako je istaknula Lovrin u izjavi za medije, s Gastinger je razgovarala o austrijskim iskustvima u reformi pravosuđa, posebno u racionalizaciji rada sudova, jer je ta država pri kraju tog procesa. "Kako je racionalizacija sudova jedan od prioritetnih zadataka hrvatske reforme pravosuđa, austrijska iskustva će biti dragocjena", rekla je Ana Lovrin.
BRUXELLES - Hrvatska će u sklopu poglavlja Poduzetništvo i industrijska politika morati unijeti u svoje zakonodavstvo dva propisa iz europske pravne stečevine - preporuku o definiranju mikro, malih i srednjih poduzeća te direktivu o zakašnjelim plaćanjima, izjavila je voditeljica radne skupine za to poglavlje Olgica Spevec. Hrvatska će u svoj zakon o malom gospodarstvu morati unijeti novu europsku definiciju mikro, malih i srednjih poduzeća koja omogućava većem broju poduzeća da uđu kategoriju malog i srednjeg poduzetništva koja mogu dobiti potpore poput poticaja za modernizaciju, inovacije, zapošljavanje, a morat će se usvojiti i direktiva o zakašnjelim plaćanjima koja propisuje da rok za plaćanje može biti najviše 30 dana, osim kada je ugovorom određen duži rok.
ZAGREB/DEN HAAG - Zaštićeni svjedok optužbe MM-037 u utorak je na haaškom suđenju bivšem ministru unutarnjih poslova samoproglašene RSK Milanu Martiću opisao napad JNA i srpskih snaga na Saborsko u studenom 1991., u kojem je sudjelovao kao pripadnik Teritorijalne obrane iz Plaškog, u Lici. Svjedok MM-037 ispričao je kako je 1990./91. teklo političko odvajanje većinski srpskog mjesta Plaški od Ogulina, odlazak hrvatskih policajaca, dolazak Martićeve "milicije" u Plaški, ustroj jedinica TO i noćna doprema oružja JNA, te pripreme i opravdanje za napad na Saborsko. "Dobili smo oružje od JNA, organizirani smo u bataljune i brigade. TO je dobila minobacače i protuavionske topove", rekao je svjedok navodeći da je to bilo u rujnu i listopadu 1991.
SARAJEVO - Hrvatski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Ivo Miro Jović uputio je pismo predsjedniku Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Faustu Pocardu i glavnoj tužiteljici Carli del Ponte u kojemu je izrazio zaprepaštenje niskim zatvorskim kaznama izrečenim bivšem zapovjedniku Trećeg korpusa Armije BiH generalu Enveru Hadžihasanoviću i nekadašnjem zapovjedniku Sedme muslimanske brigade brigadiru Amiru Kuburi, objavila je u utorak služba za informiranje Predsjedništva BiH. Jović u pismu navodi da je osobno bio svjedokom stradanja Hrvata na područjima koja su tijekom rata bila u zoni odgovornosti Hadžihasanovića i Kubure te da mu je nejasno kako je moguće da sada za te zločine nitko nije kriv.
ZAGREB/DEN HAAG - Pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Haagu u utorak je, iskazom svjedoka obrane Dragoljuba Mićunovića, završena druga faza glavne rasprave u postupku po tužbi BiH protiv SCG-a za genocid. Mićunović, bivši predsjednik Demokratske stranke, svjedočio je o naporima srbijanske oporbe da se spriječi raspad SFRJ i rat u BiH, kao i o otporu oporbenih stranaka režimu Slobodana Miloševića. Mićunović je bio sedmi svjedok ili vještak koji je pred 16-članim vijećem ICJ-a govorio u obranu vlasti u Beogradu od optužbe za genocid. BiH je prethodno izvela dva svjedoka, stručnjaka za islamsko kulturno naslijeđe prof. Andrasa Riedlemayera iz SAD i britanskog generala UNPROFOR-a Richarda Dannata.
ZAGREB - Gruzijski predsjednik Mihail Sakašvili boravit će u srijedu u radnom posjetu Hrvatskoj i u Zagrebu će ga primiti hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, priopćeno je u utorak iz ureda predsjednika. Hrvatski se predsjednik sastao s gruzijskim kolegom Mihailom Sakašvilijem u siječnju u Astani na inauguraciji kazahstanskoga predsjednika Nursultana Nazarbajev. Dvojica su predsjednika tada zaključila da gospodarska suradnja između dviju zemalja nije na zadovoljavajućoj razini unatoč interesu i potencijalima obiju strane. Između Gruzije i Hrvatske, rekao je tada Mesić, ne postoje osnovni sporazumi koji bi omogućili i olakšali gospodarsku suradnju. Nakon sastanka dvojice predsjednika, održat će se i bilateralni susret izaslanstava Gruzije i Hrvatske.
PRIŠTINA - Civilni upravitelj UN-a na Kosovu Soren Jessen-Petersen pozvao je u utorak vlasti u Beogradu da ne poduzimaju "poteze koji bi škodili budućnosti srpske zajednice na Kosovu", misleći na poziv upućen kosovskim Srbima, zaposlenima u školstvu i zdravstvu, da ne primaju plaću iz kosovskog proračuna. Jessen-Petersen je istodobno pozdravio apel koji je kosovskim Srbima dan ranije uputio premijer Agim Çeku, pozvavši ih na prihvaćanje plaća iz proračuna. U izjavi koju je UNMIK prenio u priopćenju, danski diplomat je naveo da je "zabrinut zbog poteza koji otežavaju kosovskim Srbima sudjelovanje u privremenim institucijama samouprave".
BRUXELLES - Pristupajuće zemlje Bugarska i Rumunjska trebaju učiniti konačan napor kako bi se priključile Uniji 1. siječnja 2007., rekao je u utorak europski povjerenik za proširenje Olli Rehn. U intervjuu Reutersu, Rehn je pohvalio pripreme Rumunjske, ali je upozorio Bugarsku na potrebu hitnog donošenja nekih ustavnih amandmana. Europska komisija treba 16. svibnja donijeti izvješće u kojem će ili preporučiti ulazak dvije zemlje u EU 1. siječnja 2007., ili aktiviranje zaštitne klauzule i ulazak Bugarske i Rumunjske godinu dana kasnije. "Obje zemlje moraju još prijeći posljednje milje, završiti reforme i pokazati kredibilitet u njihovu provođenju", rekao je Rehn, koji je u svojim riječima ipak optimističniji glede Rumunjske.
PARIZ - Prosvjedi protiv ugovora o zapošljavanju mladih okupili su u utorak diljem Francuske tri milijuna ljudi, što je "povijesna brojka", rekao je za AFP vođa najvećeg sindikata u zemlji Bernard Thibault, dok francuski premijer Dominique de Villepin o dalje odbija povući ugovor o prvom zapošljavanju. "Danas nas je na ulici više od tri milijuna, prvi put u povijesti, stoga je nezamislivo da premijer ostaje pri svome stajalištu", rekao je Thibault. "Za nas postoji samo jedan izlaz, i to povlačenje reforme", kazao je. Francuski premijer Dominique de Villepin rekao je u utorak zastupnicima iz redova stranke na vlasti UMP da ne dolazi u obzir da "povuče" ugovor o prvom zapošljavanju (CPE), izvijestilo je nekoliko zastupnika.
KIJEV - Središnje ukrajinsko izborno povjerenstvo objavilo je u utorak nove privremene rezultate parlamentarnih izbora na temelju prebrojanih 80,29 posto glasova, a predsjednik Viktor Juščenko, pod pritiskom da očuva prozapadni kurs zemlje, odvojeno se sastao s bivšom saveznicom i s čelnikom proruske oporbe. U izborima je, prema priopćenju povjerenstva koje prenosi Reuters, sudjelovalo 45 stranaka, a pet ih je prešlo izborni prag od tri posto: Stranka regija Viktora Janukoviča s 30,44 posto glasova, blok Julije Timošenko s 22,38 posto, Naša Ukrajina (predsjednika Viktora Juščenka), 15,10 posto, te socijalisti s 6,11 i komunisti s 3,59 posto glasova.
GAZA - Novi palestinski kabinet dobio je u utorak potporu parlamenta u kojem dominiraju predstavnici islamističke skupine Hamasa i tako je dva mjeseca nakon izborne pobjede Hamas sastavio novu vladu. Neposredno prije glasovanja, a zastupnici su kabinet prihvatili sa 71 glasom za i 36 protiv, Hamasov kandidat za premijera Ismail Hanija obećao je da se neće odreći borbe protiv Izraela. "Iznjedrio nas je otpor i otpor ćemo braniti (...)", rekao je Hanija samo dan nakon govora u kojem je bio pomirljiviji i tražio "pravedan mir" u regiji. Glasovanje o novoj palestinskoj vladi održano je dan nakon izraelskih izbora u kojima će, očekuje se, pobijediti Ehud Olmert koji obnaša dužnost premijera. On je u izbornoj kampanji najavljivao uvođenje konačnih granica Izraela prema Palestincima ako se ne nastavi mirovni proces.