Ministar zdravstva Neven Ljubičić je kao osnovne ciljeve Strategije naveo financijsku stabilnost i održivost zdravstvenog sustava, poboljšanje njegove učinkovitosti posebno što se tiče usluga u zdravstvu, jačanje preventivnih aktivnosti te standardizaciju i modernizaciju bolnica.
Najavio je da bi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) ubuduće trebao djelovati izdvojeno od izvršne vlasti, odnosno kao zasebna nacionalna osiguravajuća kuća.
Govoreći o paketu zdravstvenih zakona (izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, zakona o obveznom te dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju te prijedlog Zakona o osiguranju zaštite zdravlja na radu), Ljubičić je rekao da je riječ o reformskim zahvatima kojima je osnovni cilj riješiti financijske i organizacijske probleme u zdravstvu.
Tim se zakonima, među inim, predviđa veća odgovornost osnivača te ravnatelja zdravstvene ustanove za njezino poslovanje, obveza osnivanja domova zdravlja na otocima, prvi put se kao pojam definira telemedicina kao novi oblik zdravstvene zaštite, a predlaže se ukinuti mogućnost da liječnici izvan radnog vremena u matičnoj bolnici mogu obavljati privatnu praksu.
Predlaže se i da se pacijentima koji žive u krugu od 40 kilometara od zdravstvene ustanove (ne više 100 kilometara) nadoknađuju putni troškovi, te propisuje mogućnost licitiranja na osnovnoj listi lijekova HZZO-a na načina da se na listu stavlja jeftiniji istovrsni lijek.
Željka Antunović (SDP) ocijenila je da predloženi zakonski paket i Strategija ni po čemu nisu reformski.
"Ne možemo prihvatiti da se reforma zdravstva sagledava kroz to koliko će se novca uzeti pacijentima i njihovim poslodavcima, no najstrašniji je pritisak na zdravstveno osoblje da usteže razinu zdravstvenih usluga", kazala je, uz ostalo, Antunović.
I Zdenko Mučnjak je u ime sindikalnih središnjica kazao da predložena reforma ništa suštinski ne mijenja, da još dijelom i pogoršava razinu zaštite korisnika zdravstvenog osiguranja.
Predstavnici Hrvatske liječničke komore, Stomatološke komore te Komore medicinskih biokemičara također su ocijenili da strategija ne predviđa nikakve konkretne mjere za ozdravljenje zdravstvenog sustava, a osnovna im je primjedba što Vlada kod izrade zakona "uopće ne uvažava mišljenje struke".
Niz primjedbi na Vladine prijedloge iznijeli su i iz Udruge hrvatskih pacijenata, poručujući da ne mogu prihvatiti zdravstvenu reformu koja se prebija preko leđa bolesnih i siromašnih.
Predloženu Strategiju i zakone većinom je glasova podržao i saborski Odbor za zakonodavstvo.