FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 21 sat

Autor: ;mkuz;
ZAGREB, 27. ožujka 2006.(Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do21 sat
ZAGREB, 27. ožujka 2006.(Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 21 sat

ZAGREB/CHICAGO - Američki odvjetnik Greg Kehoe dobio je dozvolu Ministarstva financija SAD-a koja će mu omogućiti da u Haškom sudu uskoro bude registriran kao branitelj generala Ante Gotovine, rekao je generalov prvi branitelj Luka Mišetić telefonom iz Chicaga i dodao da se akreditacija očekuje već krajem ovoga tjedna. Za američke je odvjetnike uredbom predsjednika SAD-a Georgea W. Busha propisano izdavanje posebne dozvole Ministarstva financija za pružanje odvjetničkih usluga haškim optuženicima. Mišetić je tu licencu dobio 12. ožujka, a Haški sud mu je pet dana nakon toga odobrio imenovanje za prvog generalova branitelja. Kehoe ima iskustvo rada u Tužiteljstvu ICTY-a na predmetu protiv Tihomira Blaškića, a imenovanje u tim obrane Gotovine bit će mu prvi braniteljski angažman u Haagu.

MOSTAR - U osnovnim školama na području Hercegovačko-neretvanske županije koje rade po nastavnom programu na hrvatskom jeziku u ponedjeljak je nakon šestotjednog štrajka nastavnika i učitelja počela nastava iako županijska vlada nije ispunila zahtjeve sindikata za povećanjem plaća zaposlenika od 10 posto, a u srednjima štrajk još traje. Predsjednik sindikata osnovnog obrazovanja Hercegovačko-neretvanske županije Slavko Lauš je izjavio da štrajk nije prekinut nego je "zamrznut". Upozorio da će štrajk biti obnovljen ukoliko županijska vlada ne ispuni zahtjeve sindikata u "razumnom roku". Lauš je potvrdio da je nastavak nastave uslijedio zbog pritiska roditelja i direktora u školama.

BEOGRAD - Šefovi izaslanstava Europske komisije, UNHCR-a i OESS-a u Srbiji i Crnoj Gori (SCG), Hrvatskoj (RH) i Bosni i Hercegovini (BiH) pozvale su u ponedjeljak, na sastanku u Beogradu, vlade tih triju zemalja da pronađu dugoročna rješenja za probleme izbjeglica. Kako se navodi u zajedničkom priopćenju, te tri organizacije od vlada Hrvatske, BiH i SCG traže osiguranje poštovanja svih prava izbjeglih, uključujući i stanarsko pravo, u skladu s međunarodnim standardima. Vlade triju zemalja trebale bi riješiti sva otvorena pitanja tijekom ministarskog sastanka koji će se uskoro održati u Sarajevu.

MOSTAR - Pripadnici HVIDR-e Herceg Bosne danas su istodobno više sati mirno prosvjedovali u Mostaru, Travniku i Orašju izražavajući nezadovoljstvo smanjenjem prihoda koje predviđa novi federalni Zakon o pravima branitelja. Prosvjednici su izrazili nezadovoljstvo i zbog toga što još nije ratificiran Međudržavni ugovor između Hrvatske i BiH o pravima branitelja pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Nedavno je klub bošnjačkih zastupnika u Domu naroda državnog Parlamenta BiH onemogućio ratifikaciju tog Međudržavnog ugovora proglasivši ga štetnim po vitalne nacionalne interese Bošnjaka.

SARAJEVO - Vlada Sjedinjenih Država odlučila je ukinuti sankcije nametnute ranije općini Foča u istočnoj Bosni zbog nesuradnje s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY), objavilo je u ponedjeljak američko veleposlanstvo u Bosni i Hercegovini. Kako se navodi u priopćenju, američka državna tajnica Condoleezza Rice odlučila je dopustiti od ove godine pružanje pomoći većem dijelu Republike Srpske, uključujući i općinu Foča "kao priznanje općinskoj upravi za napore na poboljšanju suradnje s ICTY-jem, na poticanju povratka i drugim pozitivnim koracima".

SARAJEVO - Vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić pozvao je na "više jedinstva i konstruktivnog pristupa" među političarima u Bosni i Hercegovini koji u pregovorima o ustavnim promjenama nastupaju kao predstavnici hrvatskog naroda, prenijela je u ponedjeljak Katolička tiskovna agencija Biskupske konferencije BiH (KTA). Kardinal Puljić je o trenutačnom političkom stanju u zemlji u Sarajevu razgovarao s hrvatskim članom Predsjedništva BiH Ivom Mirom Jovićem, javlja KTA i dodaje da su se oni suglasili s izjavom biskupa iz BiH sa zasjedanja u Mostaru 22. ožujka u kojoj se navodi da je na štetu hrvatskog naroda "svaka podjela i manipulacija".

ZAGREB/DEN HAAG - Pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Haagu u ponedjeljak je nastavljeno izvođenje dokaza obrane SCG-a u postupku po tužbi BiH za genocid, svjedočenjem bivšeg ministra unutarnjih poslova Srbije Dušan Mihajlovića. Mihajlović je svjedočio o odnosima političkog čelništva tadašnje SR Jugoslavije i vodstva Republike Srpske od 1993. do 1997., kada je njegova stranka "Nova demokracija" u srbijanskoj vladi bila koalicijski partner Socijalističkoj partiji Srbije (SPS) Slobodana Miloševića. ICJ je novinarima odredio embargo na izvještavanje o sadržaju svjedočenja u sporu BiH protiv SCG-a, do završetka iskaza posljednjeg svjedoka predviđenog za 28. ožujka.

PRIŠTINA - Kosovski premijer Agim Çeku u ponedjeljak je uveo praksu obraćanja građanima Kosova putem Radio Kosova i poručio da će Kosovo biti neovisno te zatražio potporu svih građana. "Kosovo će biti neovisna država. O tome nema dvojbe," kazao je Agim Çeku u prvom petominutnom obraćanju građanima. Također je rekao da će neovisnost Kosova biti ograničena nazočnošću i radom međunarodnih institucija te naglasio da će razina ograničenja ovisiti o sposobnosti kosovskih tijela da upravljaju državom.

KIJEV - Nedjeljni parlamentarni izbori u Ukrajini bili su "slobodni i pošteni", priopćila je u ponedjeljak Organizacija za europsku sigurnost i suradnju. "Ukrajina se čvrsto smjestila u obitelji demokratskih naroda. Parlamentarni izbori 26. ožujka provedeni su transparentno", rekao je na konferenciji za novinare u Kijevu Alcee Hastings, predsjednik parlamentarne skupštine OESS-a. "Izborima je osnažen demokratski izborni proces", pokrenut Narančastom revolucijom krajem 2004., dodao je. Nadalje je istaknuo da se ti izbori bitno razlikuju od prošlotjednih izbora u Bjelorusiji, koje je ocijenio nepoštenima. Glavna oporbena proruska Stranka regija vodi na ukrajinskim izborima s oko 26 posto glasova nakon što su pristigli rezultati s 30 posto birališta.

WASHINGTON - Sjedinjene Države nalaze se usred vruće rasprave o imigracijskoj reformi koja će odlučiti sudbinu približno 12 milijuna ilegalnih useljenika u toj zemlji. Američki Senat je u ponedjeljak počeo raspravu o spornoj reformi imigracijskog sustava koja bi trebala pooštriti imigracijski zakon i pojačati borbu protiv nezakonitog useljavanja. Nekoliko različitih verzija zakona izazvalo je oštru raspravu jednako kao i pitanje što učiniti s milijunima stranaca koji već ilegalno žive i rade u SAD-u. Zastupnički dom Kongresa usvojio je prije nekoliko mjeseci zakon koji bi ilegalni ulazak u SAD učinio kaznenim djelom, uveo nove kazne poslodavcima koji zapošljavaju ilegalne useljenike te postavio ogradu na jednoj trećini granice SAD-a prema Meksiku.

(Hina) xmkuz yilov

An unhandled error has occurred. Reload 🗙