U Hrvatskoj je prošle godine udomljeno oko 2.300 djece, ali ih je više od 1.500 ostalo smješteno u dječjim domovima.
Najviše je udomitelja u sjevernim i središnjim regijama, te zagrebačkoj županiji, a djecu češće udomljavaju u prigradskim naseljima i selima, gdje ima više stambenog prostora.
Za smještaj zdravog djeteta udomiteljska obitelj dobije između 1.440 i 1.600 kuna mjesečno, čime treba pokriti sve troškove - od hrane i odjeće do džeparca, dok udomitelji za svoj trud ne dobivaju nikakvu naknadu.
Istodobno, za smještaj djeteta u dom država izdvaja najmanje 5.500 kuna mjesečno.
Većina europskih zemalja slijedi preporuke Europske komisije i Svjetske zdravstvene organizacije da se dijete mlađe od tri godine ne smije smještati u institucije, jer je šteta koja mu se time nanosi nenadoknadiva.
U situaciji kad djeca ostanu bez roditelja ili nemaju odgovarajuću skrb nastoji ih se smjestiti u obiteljsko okruženje, odnosno kod udomitelja.
UNICEF je lani pokrenuo akciju "Svako dijete treba obitelj" kako bi se u Hrvatskoj potaknulo udomiteljstvo, koje je nedovoljno prošireno i slabo organizirano, posebice u Dalmaciji i Istri.
Iz Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi najavljuju da će se u Zakonu o udomiteljstvu, koji bi trebao biti gotov do kraja godine, kategorizirati troškovi za djecu s obzirom na dob i posebne potrebe, a i udomitelji bi napokon trebali dobiti materijalnu stimulaciju.
"U europskim zemljama odvojena je naknada za troškove djeteta po kategorijama, od predškolca do tinejdžera, a posebno se plaća naknada za udomitelje, ovisno o njihovoj kategoriji i stručnosti", kaže Tanja Radočaj.
U Velikoj Britaniji udomitelj dobiva od 98 funti (1.038 kuna) do 198 funti (2.098 kn) tjedno, te još za dijete - od 108 funti (1.144 kn) tjedno za predškolsko dijete do 191 funtu (2.024 kn) za srednjoškolca.
"Ne vidim ništa problematično u udomiteljstvu kao profesiji jer i odgojitelji i učitelji rade za novac, a ipak za dobrobit djece. Trud treba vrednovati, samo je bitno da se radi kvalitetno, da sustav odabira i nadzora udomitelja bude kvalitetan", ističe Radočaj.
UNICEF će uložiti 2,8 milijuna kuna, prikupljenih u akciji "Svako dijete treba obitelj", u otvaranje pet regionalnih centara u Hrvatskoj za podršku udomiteljstvu, i to u suradnji sa socijalnim službama.
Pokazalo se da sustav nije koordiniran pa zainteresirane obitelji jako dugo čekaju na smještaj djece, koja su za to vrijeme u institucijama.
Stoga će posebno educirani stručnjaci u centrima koordinirati podatke o obiteljima, voditi smještaj djece i biti stalno na raspolaganju udomiteljima, kaže Radočaj.