Borci protiv krijumčara ugroženih vrsta znatno su slabije opremljeni od boraca protiv krijumčara droge ili oružja, iako je krijumčarena "roba" od kavijara do šalova od vune ugrožene tibetanske antilope skuplja nego što bi bila da je od zlata, tvrdi John Sellar, policajac u UN-ovoj konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama.
"Da bismo pobijedili krijumčare narkoticima, ljudima ili oružjem, potreban je dugotrajan rat. No, kod ugroženih vrsta nema toliko vremena", kaže Sellar.
Od 20. do 31. ožujka traje u gradu Curitibi u Brazilu sastanak vlada koje raspravljaju o tome kako zaštititi svjetsku bioraznolikost, što je u skladu s ciljevima UN-a postavljenima 2002. kako bi se do 2010. usporilo smanjivanje broja vrsta.
Jedna je UN-ova studija objavljena ovaj tjedan pokazala da je čovjek odgovoran za najgori val izumiranja još od nestanka dinosaura prije 65 milijuna godina.
Prema mišljenju Sellara, krijumčarenje ugroženih vrsta unosan je i niskorizičan posao. "Ako ste u pravom tipu krijumačrenja, rizik vam je minimalan, a posao je veoma unosan. Mnogo je primjera u kojima je krijumčarena roba, kad bi se gledalo po težini, skuplja od kokaina, heroina, zlata ili dijamanata", rekao je.