Ranije je bilo predviđeno da ministri raspravljaju o proširenju, ali je u posljednji trenutak odlučeno o promjeni teme. Prema diplomatskim izvorima, ministri su razgovarali o načinima kako izići iz krize nastale odbacivanjem europskog ustava na referendumima u Francuskoj i Nizozemskoj.
Pitanje europskog ustava izravno je povezano i s daljnjim proširenjem EU-a, jer je Sporazum iz Nice, na kojem funkcionira današnja EU, predviđen za najviše 27 članica, koliko će ih biti nakon ulaska Bugarske i Rumunjske.
Nakon odbacivanja ustava u dvjema članicama, EU je na summitu u lipnju prošle godine zaključio da je potrebno "vrijeme razmišljanja", kako bi se vidjelo što dalje s tim dokumentom.
Prema diplomatskom izvoru iz jedne zemlje članice, ministri su se u četvrtak dogovorili da se ponovno sastanu na neformalnom sastanku u drugoj polovici travnja kako bi pripremili zaključke za lipanjski summit, na kojem će budućnost EU-a i proširenje biti jedna od glavnih tema.
Prema diplomatskim izvorima, britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw je u raspravi rekao, pozivajući se na Sporazum iz Nice, da EU ne može ne primiti neku zemlju kandidatkinju kada ona ispuni sve kriterije, a francuski šef diplomacije mu je replicirao da je za daljnje proširenje potrebno imati odgovarajuće institucije.
Hrvatski premijer Ivo Sanader, koji je u četvrtak sudjelovao na sastanku Europske pučke stranke, izjavio je da proces pristupnih pregovora s Hrvatskom, koji je tehničke naravi, nije u suprotnosti s raspravom unutar EU-a o njezinoj budućnosti. Sanader je izrazio nadu da će EU riješiti svoje institucionalne probleme dok Hrvatska završi pregovore, tako da neće biti prepreka za njezin ulazak u punopravno članstvo.