FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ugovori s centrima za zbrinjavanje i skrb o zaštićenim životinjama

Autor: ;spar;
ZAGREB, 23. ožujka 2006. (Hina) - Ministarstvo kulture RH donijelo jeOdluku kojom se pojedinim pravnim i fizičkim osobama dodjeljuju nazbrinjavanje, liječenje i skrb zaštićene životinjske svojte koje supronađene ozlijeđene, iscrpljene ili ranjene, ili su pak zaplijenjenei oduzete, izvijestilo je danas Ministarstvo kulture RH.
ZAGREB, 23. ožujka 2006. (Hina) - Ministarstvo kulture RH donijelo je Odluku kojom se pojedinim pravnim i fizičkim osobama dodjeljuju na zbrinjavanje, liječenje i skrb zaštićene životinjske svojte koje su pronađene ozlijeđene, iscrpljene ili ranjene, ili su pak zaplijenjene i oduzete, izvijestilo je danas Ministarstvo kulture RH.

Često se, naime, događa da se zaštićene životinjske svojte pronađu ranjene, iscrpljene, otrovane ili su zaplijenjene i oduzete, te ih je potrebno zbrinuti i o njima voditi stručnu skrb i liječenje.

Kako bi se o takvim životinjama sustavno skrbilo te ih se vratilo u prirodu, Ministarstvo je odlučilo sklopiti Ugovore sa šibenskom Udrugom "Sokolarski centar", Eko-centrom "Caput Insulae - Beli", zagrebačkom Udrugom za zaštitu divljih životinja - AWAP, Centrom za zbrinjavanje životinja "Ruščica" i pulskim centrom "Aquarium Pula".

Sa svakim centrom detaljno je definiran rad i financiranje, koje se osigurava iz državnog proračuna, a kriterij za odabir centara bila je stručna specijaliziranost za pojedinu vrst skrbi i dosadašnji uspješan rad, navodi u priopćenju glasnogovornica Ministarstva kulture Sunčana Glavak.

Šibenski "Sokolarski centar" (Dubrava - Škugori bb) osnivač je Službe spašavanja ptica grabljivica i jedina je služba ovakve vrste u ovom dijelu Europe. Ima specijaliziranu veterinarsku ambulantu s volijerima (ptičarnicima) za oporavak i povratak ptica u prirodu, što je osnovni cilj skrbi.

Eko-centar "Caput Insulae - Beli" (Ede Jardasa 35, Rijeka) više od 20 godina bavi se zaštitom bjeloglavih supova na Cresu i okolnim otocima. Od 1993. godine Eko-centar, u suradnji s ornitološkom postajom Cres HAZU-a, prstenuje, markira i prati bjeloglave supove na otocima Kvarnera. U posljednjih 10-tak godina Eko-centar "Caput Insulae - Beli provodi i druge projekte vezane za očuvanje izvornih vrijednosti i kulturno-povijesno nasljeđe otoka Cresa. Udruga se bavi i spašavanjem mladih supova koji nesretnim slučajem padnu u more ili su pronađeni ranjeni, bolesni ili otrovani. Stoga je u sklopu kompleksa ECCIB godine 1996. podignuto Oporavilište s karantenom za bjeloglave supove, u kojem se ozlijeđeni supovi liječe do ponovnog puštanja u prirodu.

Udruga za zaštitu divljih životinja - AWAP (Siget 6, Zagreb), je na svjetski Dan zaštite životinja, 4. listopada 2003. godine, otvorila Centar za privremeni prihvat ozlijeđenih zaštićenih životinja nađenih u prirodi i trajno držanje zaplijenjenih zaštićenih životinja iz skupine vodozemaca (Amphibia), gmazova (Reptilia), ptica (Aves) i malih sisavaca (Mammalia). Životinjama koje se zbrinjavaju u Centru pruža se sva potrebna veterinarska njega i skrb, a zaštićene svojte po oporavku se vraćaju u prirodu.

Aquarium Pula otvoren je u rujnu 2002. godine. u staroj obalnoj utvrdi " Fort Verudella " (Negrijeva 10) u Puli, čime je omogućeno udomljavanje kornjača, a jedna od djelatnosti akvarija je vođenje "Centra za spašavanje morskih kornjača" koje se ulove u ribarske mreže i ozlijede. Takve se kornjače liječe i potom puštaju u prirodu. Također djelatnici Centra obilježavaju morske kornjače na terenu.

Centar za zbrinjavanje životinja "Ruščica" (R(Ruščičkih žrtava 51, Ruščica) osnovan je 2005. godine, i u njemu se zbrinjavaju zaštićene životinje iz skupina vodozemaca (Amphibia), gmazova (Reptilia), ptica (Aves) i sisavaca (Mammalia)

(Hina) xsp/pp ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙