FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

RS: Oslobođeni časnici optuženi za špijunažu

Autor: ;spod;
BANJA LUKA, 23. ožujka 2006. (Hina) - Dvojica bivših šefova vojneobavještajne službe "ugašene" vojske Republike Srpske (VRS)oslobođeni su sumnje za prisluškivanje predstavnika međunarodnezajednice, nakon što, ni poslije trogodišnje istrage, nisu pronađenidokazi koji bi ukazivali na njihove ilegalne aktivnosti, izvješćujubanjalučke "Nezavisne novine" od četvrtka.
BANJA LUKA, 23. ožujka 2006. (Hina) - Dvojica bivših šefova vojne obavještajne službe "ugašene" vojske Republike Srpske (VRS) oslobođeni su sumnje za prisluškivanje predstavnika međunarodne zajednice, nakon što, ni poslije trogodišnje istrage, nisu pronađeni dokazi koji bi ukazivali na njihove ilegalne aktivnosti, izvješćuju banjalučke "Nezavisne novine" od četvrtka.

Bivši načelnik Obavještajne uprave general Milivoje Samardžić, i zapovjednik 410. obavještajnog centra pukovnik Čedo Knežević, od prije nekoliko dana više nisu pod istragom, potvrđeno je "Nezavisnim novinama" u banjolučkom Okružnom tužilaštvu.

Bivši obavještajci, koji su u međuvremenu umirovljeni, bili su među glavnim akterima špijunske afere iz ožujka 2003. godine, koja je bila jedan od glavnih argumenata za ukidanje entitetskih vojski i formiranje jedinstvene vojske BiH.

Afera je otvorena 7. ožujka 2003. godine, kada su u urede 410. obavještajnog centra u Banjoj Luci ušli vojnici SFOR-a i, kako su tada tvrdili, "otkrili dokaze" koji su otkrivali "masovne razmjere prisluškivanja predstavnika međunarodne zajednice, građana i dužnosnika Federacije BiH".

Zbog ove afere, 410. obavještajni centar je raspušten, načelnik službe udaljen iz vojne službe, a načelnik Obavještajne uprave premješten na nižerangirane dužnosti. Većina pripadnika 410. centra bila je kažnjena otpustom iz službe ili su, u nekim slučajevima, i umirovljeni.

Samardžić i Knežević jedini su osumnjičeni da su umiješani u špijuniranje. Izvori bliski Tužilaštvu tvrde da istrazi nikad nisu dostavljeni dokazi o navodnom špijuniranju, iako se, po izbijanju afere, tvrdilo o tisućama kompromitirajućih dokumenata, navodno otkrivenih u obavještajnoj službi.

(Hina) xspod ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙