FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Tribina "Život i djelo novinara Rudimira Rotera - pravednika među narodima"

Autor: ;hspa;
DUBROVNIK, 22. ožujka 2006. (Hina) - Sveučilište u Dubrovniku idubrovačka Udruga antifašista danas su priredili stručni skup "Život idjelo novinara Rudimira Rudolfa Rotera, pravednika među narodima".
DUBROVNIK, 22. ožujka 2006. (Hina) - Sveučilište u Dubrovniku i dubrovačka Udruga antifašista danas su priredili stručni skup "Život i djelo novinara Rudimira Rudolfa Rotera, pravednika među narodima".

Roter (1897.-1959.) u svojem je domu u Potomju na Pelješcu 1941. i 1942. skrivao od progona talijanskih fašista kolegu novinara iz Sarajeva Alberta Koena i njegovu obitelj.

O životu i djelu toga uglednog dubrovačkog novinara govorili su profesori i studenti Sveučilišta, novinari, ali i njegovi suvremenici koji su ga poznavali i s njime surađivali te predstavnici Židovske općine Dubrovnik i Udruge antifašista.

Rudimir Roter većinu je novinarskog rada proveo kao urednik na Radio Dubrovniku, u Dubrovačkom vjesniku, "Slobodnoj Dalmaciji" i negdašnjem "Jutarnjem listu".

Umro je 1959., a u prosincu 2004. izraelska državna ustanova Yad Vashem proglasila ga je "pravednikom među narodima". To veliko priznanje dodjeljuje se nežidovima koji su za II. svjetskog rata odlučno pomagali progonjenim Židovima bez naknade.

Rudimir Rudolf Roter jedini je hrvatski novinar koji je dobio to ugledno priznanje.

Roter je realnu gimnaziju završio u Splitu, Filozofski fakultet u Zagrebu, a od 1928. stalno je bio zaposlen u sarajevskom listu "Večernjoj pošti".

Drugi svjetski rat zatekao ga je u Sarajevu, odakle se odmah sa svojom obitelji i obitelji kolege novinara Abrahama Koena preselio u rodno Potomje na Pelješcu, izlažući sebe i svoju obitelj, ali i sve Potomjane, smrtnoj opasnosti.

Skrivao je kolegu Koena sve do 1942., kad su pod zapovjedništvom talijanskog pukovnika Rocchija, zapovjednika poluotoka Pelješca, počela česta "čišćenja terena" praćena ubojstvima, pljačkama, odvođenjima u koncentracijske logore i drugo.

Koen je 1942. s obitelji napustio Pelješac, ali su dospjeli u logor na Rabu. Nakon kapitulacije Italije, Abraham Koen našao se u Crikvenici. Tu ga je susreo Mahmud Konjhodžić, poznati partizanski novinar, koji je u svojim sjećanjima u zborniku "Vjesniku 1940.-1960." naveo da ga je sreo u društvu Vicka Maslova, jednoga od dužnosnika Hrvatskoga novinarskog društva, te da su se obojica spremala na put u Otočac da se jave u redakciju "Vjesnika". "Abo Koen", naveo je Konjhodžić, "bio je već stariji čovjek, slabo pokretan ... i određen je za tehničkog urednika Vjesnika. ... Zaklali su ga četnici u svibnju 1944. tijekom napada na partizansku bolnicu u selu Krečanima u Lici.

Roterovu ulogu u zaštiti kolege Koena i njegove obitelji potvrdila je Yad Vashemu i Koenova kći Mira Šolić (67).

(Hina) xhspa/sp ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙