Rasprava je organizirana u svrhu sagledavanja stanja i primjena mjera iz Nacionalne strategije za suzbijanje zloporabe opojnih droga i Zakona o suzbijanju zloporabe opojnih droga. Predviđene mjere iz tih dokumenata trebale bi omogućiti da svi programi koji se provode u društvenoj zajednici budu dostupni i primjenjivi i u zatvorskim uvjetima. Tako se zatvorenicima, osim pružanja zdravstvene skrbi, treba omogućiti i edukacija o opasnostima zloporabe opojnih droga te ih uključiti u terapijske zajednice u kaznionici, stajalište je Odbora.
Viši stručni savjetnik u Upravi za zatvorski sustav Zvonimir Penić govoreći o tretmanu
ovisnika o opojnim drogama rekao je da se on provodi kroz zdravstvenu skrb, edukaciju i pružanje specifične pomoći, djelovanjem kroz terapijske zajednice i projekt postpenalnog tretmana osuđenih ovisnika. Iznio je podatak da je od 1995. do danas broj zatvorenika ovisnika porastao pet i pol puta. Ti su zatvorenici najčešće kažnjeni zbog imovinskih (više od 50 posto) i kaznenih djela zloporabe droga (41 posto), a među njima su najzastupljeniji muškarci (96,1 posto).
Stručna suradnica na Odjelu tretmana zatvora u Zagrebu Blanka Šuljak kazala je kako za 68 posto uključenih u program institucionalnog i poslijepenalnog tretmana osuđenih ovisnika nema podataka o recidivu, što se smatra solidnim rezultatom. Tijekom dvije godine nakon odsluženja kazne prati se njihova resocijalizacija. Nastoji se motivirati što veći broj takvih zatvorenika za uključenje u program koji se provodi kontinuirano, a intenzivira se šest mjeseci prije odsluženja kazne.
U okviru programa rada s ovisnicima u kaznionici u Turopolju, stručna suradnica Martina Barić kazala je da se tretman provodi kroz "drug free" pristup, kontrolu apstinencije i ugovorni odnos. Najveći dio takvih zatvorenika primarno su ovisnici, a tek sekundarno su kriminalizirani, dodala je.