FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slovenija: U ratu za čitatelje sve je dopušteno?

Autor: ;fl;
LJUBLJANA, 21. ožujka (Hina) - Jedan je slovenski tabloid objavomslužbenih obdukcijskih nalaza triju mladih žrtava nesreće izazvaonovinarsku i pravnu profesiju, te potaknuo rasprave je li u ratu začitatelje "sve dopušteno", čime se u utorak bave slovenski mediji.
LJUBLJANA, 21. ožujka (Hina) - Jedan je slovenski tabloid objavom službenih obdukcijskih nalaza triju mladih žrtava nesreće izazvao novinarsku i pravnu profesiju, te potaknuo rasprave je li u ratu za čitatelje "sve dopušteno", čime se u utorak bave slovenski mediji.

Urednik tabloida "Direkt" Bojan Požar bit će pred sudom časti novinarskog društva optužen da nije poštovao 20. članak kodeksa novinarskog ceha koji se glasi: "Novinar mora poštovati pravo pojedinca na privatnost, te izbjegavati senzacionalizam i neopravdano razotkrivanje pojedinosti iz privatnog života".

Požar je ovih dana u svom listu objavio obdukcijski nalaz napravljen na tijelima triju maloljetnica koje su prije nekoliko mjeseci smrtno stradale pred jednom diskotekom nedaleko Ljubljane, istaknuvši u opremi članka da su na rukama imale tragove injekcijskih igala, te tako sugerirao da su bile narkomanke.

Roditelji nesretnih djevojaka sada su pokrenuli za slovenske prilike ogroman tužbeni zahtjev protiv lista zbog nedostatka pijeteta koji bi se mogao tumačiti i kao "post mortem" kleveta.

Naime, sudski su patolozi u svom izvještaju naveli samo tragove injekcija kojima se žrtve stampeda pred disko-klubom "Lipa" pokušalo reanimirati, ali nikakve druge.

Upitna je - navode u utorak slovenski mediji - i karijera onoga koji je novinama dostavio službeni sudski dokument o obdukciji, jer postoji sumnja da je iz odvjetničkih redova, pa bi zbog slučaja mogao izgubiti licencu.

Neizrečena je ali u zraku i optužba da bi novine ili urednik na neki način mogle biti povezane s vlasnikom diskoteke koji se nalazi u pritvoru zbog slabih sigurnosnih mjera, te da se javnim iznošenjem sumnje da su žrtve bile drogirane želi smanjiti njegova odgovornost i utjecati na sudski postupak.

Javnost i novinarsku organizaciju na djelovanje je jednim komentarom potaknuo novi urednik ljubljanskog "Dela" Peter Jančič, ocijenivši da je takvo pisanje nedopustivo. Jančič je i član suda časti slovenskog novinarskog društva koje svake godine ima sve više posla i koje je lani razmatralo 17 slučajeva tužbi protiv novinara i urednika, te u većini slučajeva štitilo autore od žalbi pristiglih iz sfere politike ili od utjecajnih javnih osoba.

To je 70 posto više nego prethodne godine, no novinari u dnevno-političkim listovima sada, više od tužbi privatnih utjecajnih osoba sudu časti, strahuju od izmjena zakona o medijima koji se nalazi u parlamentu. Njime je bitno povećana mogućnost objavljivanja ispravaka na objavljene novinarske priloge, što su u novinarskom društvu unaprijed procijenili kao pritisak političara i utjecajnih pojedinaca na redakcije i urednike.

U vezi s najnovijim skandalom ovdje se postavljaju i pitanja može li novinarski kodeks svojim odredbama zaustaviti tabloidizaciju i komercijalizaciju medijskog prostora, do kojega Slovenci mnogo drže, kad takav tip novinarstva zapravo živi od senzacija, poluistina i medijskih atentata na političke protivnike. Prema objavljenim istraživanjima medijskog tržišta, slovenski nakladnici dnevno-informativnih novina godišnje gube dva do tri posto čitatelja, dok tabloidi rastu stopom od pet do sedam posto, što opovrgava tvrdnje da je riječ samo o okretanju korisnika prema internetnim medijima.

"Ozbiljne" novinske kuće takvom se trendu odupiru otvaranjem prema mješavini informativnih i zabavnih sadržaja (infotainment), te pokretanjem vlastitih "žutih" edicija i zabavnih izdanja.

(HIna) xfl ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙