Slovenski ministar gospodarstva Andrej Vizjak izjavio je da neće prisustvovati potpisivanju memoranduma o planiranoj gradnji 1300 kilometara dugog naftovoda kojim bi se kaspijska nafta iz rumunjske luke Constanca preko Rumunjske, Srbije, Hrvatske i Italije dovela do Trsta, a odatle tekla u talijanske, austrijske i njemačke rafinerije.
Predloženi ugovor u sadašnjem je obliku za Sloveniju vrlo sporan. To ne znači da taj projekt odbacujemo, ali predlažemo da se objelodane njegovi investitori koji nama nisu poznati, rekao je Vizjak za današnje ljubljansko "Delo".
Osim toga, Slovenija - kako je pojasnio Vizjak - ocjenjuje da bi prolazak naftovoda njenim teritorijem ugrozio izvore pitke vode u osjetljivom primorskom dijelu Slovenije, a dobit od naftovoda za Sloveniju bi bila samo u nekoliko milijuna eura godišnje pristojbe koju bi od njega dobila, a ne u sigurnosti nabave sirove nafte budući da u Sloveniji ne djeluje niti jedna rafinerija.
"Ako bi naftovod za Sloveniju značio olakšan pristup do izvora naftnih derivata ili čak ponovni rad rafinerije u Sloveniji (jedina rafinerija, u Lendavi na sjeveroistoku države, prestala je raditi prije nekoliko godina), onda bi to projekt postavilo u drugo svjetlo, a dok je riječ o tranzitu projekt nam donosi više ekoloških rizika nego ekonomske koristi", rekao je Vizjak.
Iz hrvatskog Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva podsjećaju na svoj raniji stav kako je riječ o strateškom projektu za Hrvatsku te projektu od posebne važnosti za Europsku zajednicu, ali i za SAD.
Projekt PEOP može imati za Hrvatsku značajne gospodarske prednosti, ali svakako Hrvatskoj daje veliku stratešku ulogu u osiguranju sigurnosti dobave nafte za Europu, pa i za SAD, navode u Ministarstvu.
Također napominju kako Hrvatska ne samo da daje punu podršku PEOP projektu, već predvodi u nizu aktivnosti radi promidžbe projekta kako bi zainteresirala i potencijalne strane investitore. Osim s europskim investitorima hrvatska intenzivno pregovara i sa mogućim investitorima iz SAD.
Ističu kako se želi žurno izraditi studija izvodljivosti odnosno isplativosti za cijeli projekt PEOP, a koja što se tiče Hrvatske posebno treba razmotriti položaj Janafa i kako najbolje iskoristiti i uključiti postojeću infrastrukturu u novi projekt PEOP.
(Hina) xfl/xtp ydb