Gordon Brown, čovjek kojeg mnogi smatraju vjerojatnim nasljednikom Tonyja Blaira na mjestu idućeg britanskog premijera, najavit će tu strategiju u sklopu svog govora o 10. godišnjem proračunu u srijedu, izvijestili su listovi The Times i The Financial Times.
Brown će također objaviti da sastavlja tim od 12-ak vodećih institucija iz londonskog Cityja kako bi razvile jedinstveni način za održavanje njegove konkurentnosti kao globalnog financijskog središta, piše Financial Times.
Središnja točka u njegovom nastojanju da privuče inozemna ulaganja u zemlju bit će reforma britanske agencije za trgovinu i ulaganja (UKTI), odgovorne za promociju Britanije u inozemstvu, objavio je The Times. Bit će pozvani stručnjaci iz privatnog sektora kako bi pomogli transformaciju te agencije pod čelništvom novog izvršnog direktora Andrewa Cahna, bivšeg direktora u British Airwaysu.
Trenutno UKTI posluje u 123 zemlje i ima nekih 1.300 djelatnika u inozemstvu. Prema Brownovom planu, agencija bi trebala postati više komercijalna, a državne zaposlenike bi trebali zamijeniti stručnjaci iz privatnog sektora.
Zatražit će od Cahna da promijeni način promocije Britanije u inozemstvu, pogotovo u zemljama koje bilježe visoki rast poput Indije i Kine. Od agencije će zatražiti da surađuje s akademicima i poslovnim ljudima u različitim zemljama kako bi se privuklo više istraživanja i razvoja u Britaniju.
Istodobno, Brown želi promovirati inovativne britanske tvrtke u inozemstvu. "Moramo izgraditi platformu za Britaniju da postane najbolje mjesto na svijetu za poslovanje no moramo poduzeti korake kako bismo dodatno ojačali našu konkurentnost i učinkovitije se promovirali", rekao je jedan anonimni izvor iz vlade za The Times.