HINA - Financijski servis
Svatko u Hrvatskoj mora dati svoj doprinos zajedničkoj borbi protiv korupcije, nije dobro da na toj temi dođe do političkih prepucavanja i svi se moramo uključiti da uspijemo u borbi protiv korupcije, kazao je premijer Ivo Sanader na sjednici Vlade koja je Hrvatskom saboru na donošenje danas uputila Nacionalni program suzbijanja korupcije 2006.-2008.
Ne želimo da se hrvatski građanin osjeća bespomoćno pred sustavom, ključni je motiv programa, poručio je premijer.
Cilj programa je smanjiti korupciju na razinu s koje neće biti zapreka društvenom, gospodarskom i političkom razvoju. Program posebnu pažnju posvećuje područjima gdje je korupcija najraširenija: sudstvu, zdravstvu, lokalnoj samoupravi i javnoj upravi, političkim strankama, gospodarstvu i znanosti.
Premijer ističe kako je Vlada i do sada pokazala odlučnost, nedvojbenu političku volju u borbi protiv korupcije, mita i organiziranog kriminala.
Najavio je uskoro i donošenje zakona o političkim strankama, prijedloge rješenja za kupovinu vijećničkih mandata, itd.
Osvrćući se na prijedloge u javnosti da u nadzornim odborima tvrtki više ne budu ministri, premijer kaže kako su u Vladi otvoreni za to, ali je i dodao kako država mora imati kontrolu i nadzor nad tim poduzećima dok se ne privatiziraju.
Vlada je danas prihvatila i operativni plan poticanja malog i srednjeg poduzetništva za ovu godinu, a za što je osigurano 117,7 milijuna kuna.
Ministar gospodarstva Branko Vukelić najavljuje da će se uskoro pred Vladu izići i s posebnim programima poticanja clustera i poduzetničkih zona, a kada se pribroje i ta sredstva (pet milijuna za clustere i 82 milijuna za zone) ukupan se iznos za poticanja penje na 204 milijuna kuna, što je 40-ak milijuna kuna više nego 2005. (161 milijun kuna).
Najavio je također da će u drugoj polovici ove godine krenuti i projekt centra izvrsnosti, odnosno centra u kojem bi poduzetnici mogli dobiti potrebne certifikate za svoje proizvode kako bi mogli izići na europsko tržište.
Hrvatska Vlada raspisat će natječaj za financijskog savjetnika za treću fazu privatizacije HT-a, a prema najavama premijera Ive Sanadera ta privatizacija mora biti gotova do kraja ove godine.
Ne želimo brzinsku privatizaciju, želimo ostvariti što bolju cijenu, kazao je premijer na današnjoj sjednici Vlade.
Podsjetio je, naime, da se iz privatizacijskih prihoda želi pokriti dug umirovljenicima, a prva isplata dijela obeštećenja treba ići krajem lipnja ove godine.
No, kako su sredstva za prvu isplatu dijela obeštećenja već osigurana, premijer kaže da nema razloga brzini u trećoj fazi privatizacije HT-a, te da se, s obzirom i na promijenjeno stanje na tržištu, želi ostvariti što bolja cijena.
Kao drugi razlog zašto ne treba žuriti, Sanader navodi i prijepore oko kabela i cjevovoda. Ni u prvoj, ni u drugoj fazi privatizacije nije jasno kazano je li to ili nije privatizirano, kazao je, napominjući da je pitanje koliko je u izgradnji te mreže sudjelovala lokalna zajednica, koliko država, a koliko bivši HT.
Država, HT i Deutsche Telekom (vlasnik 51 posto dionica HT-a) možda će čak morati ići i na malu arbitražu, rekao je Sanader.
I ministar financija Ivan Šuker, član Povjerenstva za privatizaciju HT-a, ističe kako je s obzirom na nove uvjete na tržištu bitno doći do prave vrijednosti HT-a kako bi Vlada donijela najbolju odluku o postotku dionica HT-a koji će u daljnju privatizaciju.
Šuker je podsjetio da je u proteklih godinu i pol konzultantska kuća (JP Morgan) radila taj posao, odnosno bila je zadužena za pitanja vezano za dividendu i moguće modele privatizacije. Ta konzultantska kuća izuzetno je korektno obavila taj dio posla, kazao je Šuker.
Vlada je danas osnovala i tri radne skupine koje trebaju predložiti rješenja za privatizaciju triju hotelskih kuća, izgradnju LNG terminala i obnovu zaštićene spomeničke baštine u Luci Rijeka.
Tako bi do kraja svibnja trebao biti predložen optimalni model privatizacije opatijske Liburnije, crikveničkog Jadrana i rapskog Imperijala.
Hrvatska Vlada usvojila je na današnjoj sjednici pregovaračko stajalište u pregovorima o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji za poglavlje 25. "Znanost i istraživanje".
Zakonodavstvo i politika Republike Hrvatske na području znanosti i istraživanja u skladu su s pravnom stečevinom, te ciljevima i smjernicama EU. Zakonodavno usklađivanje u poglavlju 25. nije potrebno, a Republika Hrvatska nastavit će jačati administrativne i provedbene sposobnosti u ovom području, navodi se u priopćenju iz Vladina Ureda za odnose s javnošću.
Na sljedećim redovnim lokalnim izborima, 2009. građani će neposredno birati općinskog načelnika, gradonačelnika, župana i zagrebačkog gradonačelnika, prijedlog je koji je Vlada sa sjednice u četvrtak uputila Saboru na konačno donošenje.
"Ova Vlada i stranka (HDZ) su za to da građani neposredno biraju načelnika, gradonačelnika i župana", kazao je premijer Ivo Sanader.
Ističe da je predloženi zakon početak, da Vlada želi ići u daljnju decentralizaciju. Pripremamo i promjene koje će omogućiti fiskalnu decentralizaciju, rekao je, najavljujući da će se uskoro izići i s izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi, kao i prijedlozima još 36 pratećih zakona.