FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Novi uređaj za "hvatanje" CO2 predstavljen u Danskoj

Autor: ;mtro;
ESBJERG, 16. ožujka 2006. (Hina/AFP) - Uređaj koji "hvata" ugljičnidioksid (CO2) predstavljen je u srijedu na termoelektrani u Danskojkao novo oružje u borbi protiv emisije plina s učinkom staklenika,plina koji je odgovoran za zagrijavanje planete.
ESBJERG, 16. ožujka 2006. (Hina/AFP) - Uređaj koji "hvata" ugljični dioksid (CO2) predstavljen je u srijedu na termoelektrani u Danskoj kao novo oružje u borbi protiv emisije plina s učinkom staklenika, plina koji je odgovoran za zagrijavanje planete.

Uređaj, čiji razvoj djelomično financiraju europski fondovi, apsorbira ugljični dioksid ispušten iz industrijskog pogona kako bi se izbjeglo njegovo rasipanje u atmosferu.

Postavljen je na termoelektrani kompanije Elsam u Esjbjergu, na zapadu Danske, a snage je 420 megavata, što je otprilike pola snage jednog francuskog nuklearnog reaktora.

"Hvatanje CO2 na izvoru je hitna potreba u borbi protiv ispuštanja plina s učinkom staklenika, a Europska unija obvezala se smanjiti to ispuštanje u sklopu protokola iz Kyota", ocijenio je Olivier Appert, predsjednik Francuskog instituta za naftu (IFP) i voditelj projekta Castor (CO2 from Capture to Storage).

Castoru, projektu što ga financira Europska komisija svotom od 8,5 milijuna eura od ukupno 16 milijuna eura, zadatak je izvući 10 posto europskog ispuštanja CO2 ili 30 posto emisija velikih industrijskih postrojenja, uglavnom termoelektrana.

U projektu sudjeluje tridesetak partnera: industrijskih tvrtki i istraživačkih centara iz 11 europskih zemalja.

Njihov je zadatak sada dokazati tehničku i ekonomsku izvedivost njihova projekta velikih razmjera. Stoga se kao jedno od najvažnijih pitanja postavlja smanjenje cijene samog uređaja kako bi njegova primjena bila isplativa za industriju.

Uređaj postavljen u Esbjergu treba prepoloviti cijenu "hvatanja" CO2 u odnosu na konvencionalne postupke koji se primjenuju u Europi i Japanu, te ih svesti na cijenu od 20 i 30 eura po toni. Voditelj projekta Castor nada se to postići za dvije godine.

Trenutačno su poduzeća, koja ne uspijevaju poštivati svoje kvote ispuštanja CO2 u atmosferu u skladu s protokolom iz Kyota, dužne plaćati "dozvolu za onečišćenje" a ta na europskom tržištu CO2 iznosi oko 26 eura po toni.

(Hina) xtm yrt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙