Nema mnogo znakova napretka nakon drugog dana sastanka između čelnika glavnih političkih blokova a podjele između zastupnika najavljuju da bi na sjednici moglo doći samo do polaganje prisege novih članova parlamenta izabranih prije tri mjeseca.
U razgovorima o sastavu nove vlade posredovao je veleposlanik SAD-a Zalmay Khalilzad. Khalilzad je na iračke političke čelnike vršio pritisak kako bi postigli dogovor o vladi nacionalnog jedinstva u kojoj bi većinski šijiti mjesta u vladi dijelili s manjinskim sunitima i Kurdima.
Po ustavu, najveći parlamentarni blok, koji imaju šijiti, ima pravo imenovati premijera. Šijiti su imenovali sadašnjeg premijera Ibrahima al-Jaafarija. Političari uključeni u pregovore rekli su da bi dio šijitskog bloka htio da al-Jaafari ne ostane na premijerskom položaju ali se boji posljedica s obzirom na potporu koju mu daje radikalni klerik Muqtada al-Sadr i njegova moćna armija Mehdi.
Predsjednik Jalal Talabani, Kurd, pokušao je iskoristiti podjelu među šijitima stvaranjem koalicije sa sunitskim političarima i nekim sekularistima kako bi povećao pritisak protiv al-Jaafarijeve kandidature.
Nastavak pat-pozicije onemogućuje napredak u sastavljanju vlade premda nakon sjednice parlamenta u četvrtak ostaje 60 dana za njezino sastavljanje. Ako se to ne ostvari al-Jaafari mora odstupiti u korist novog kandidata i cijeli proces ponovno počinje.
Iračku tranziciju u demokraciju, međutim, sve više ugrožava sektaško nasilje, terorizam i sve slabije poštivanje ljudskih prava, rekao je u srijedu Vijeću sigurnosti UN-a Ashraf Qazi, glavni izaslanik UN-a u Iraku.
Qazi je rekao da je intenzivirao rad s iračkim čelnicima kako bi se te prijetnje stavile pod nadzor te da UN pomaže u obnovi šijitske džamije u Samarri čije je uništenje prošlog mjeseca pokrenulo val sektaškog nasilja u kojem su poginule stotine ljudi.
I srijedu je diljem Iraka ponovo obilježilo nasilje. U različitim incidentima poginulo je više od dvadeset osoba, među kojima je u napadu američkih snaga na navodno sklonište al-Qaide 90 kilometara sjeverno od Bagdada, po izjavama iračke policije, ubijeno je 11-ro članova jedne obitelji, uglavnom djece. Vojska SAD-a prethodno je objavila da su u operaciji ubijene dvije žene i jedno dijete.