Direktiva o međusobnom priznavanju profesionalnih kvalifikacija u zdravstvu sadrži listu od 42 specijalizacije priznate u EU, njome su točno propisani programi specijalizacija, minimalni broj godina usavršavanja, uvjeti koje moraju zadovoljiti, mentori i institucije gdje se specijalistički staž obavlja, te ostali potrebni uvjeti.
Dekanska konferencija medicinskih fakulteta u Hrvatskoj, Hrvatska liječnička komora i Hrvatski liječnički zbor potpisali su danas Sporazum o suradnji na usklađivanju propisa iz područja zdravstva i programa specijalističkog usavršavanja liječnika s europskim stečevinama i standardima, u skladu s Direktivom.
Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi osnovalo je stručno povjerenstvo koje će raditi na izradi tih programa, a sastoji se od stručnjaka medicinskih fakulteta i institucija, te krovnih liječničkih organizacija.
Članica povjerenstva Katarina Sekelj-Kauzlarić kaže kako će usklađivanje hrvatskih specijalizacija s europskim značiti da će naši specijalisti biti automatski "prepoznati i priznati" u europskim zemljama, ali će i naša Liječnička komora moći kontrolirati i izdavati licence specijalistima koji dolaze izvana.
"Oko Direktive 36/05 nema pregovora, ona spada u stečevine EU i može se jedino prihvatiti", ističe Sekelj-Kauzlarić.
Pomoćnik ministra zdravstva Renato Mittermayer dodaje da Hrvatskoj trenutno nedostaje 400 specijalizanata, ali uskoro bismo se trebali barem približiti europskim kvotama.