Razgovori s albanskim domaćinima odvijali su se u pet skupina, na kojima su razmatrane mogućnosti suradnje u područjima financija, prometa, graditeljstva, energetike i trgovine, rekao je Vranković u izjavi Hini.
Posebno zanimljivim ocijenio je razgovore o unaprjeđenju jadranskih prometnih veza između hrvatskih i albanskih luka, o čemu su predstavnici hrvatskih brodskih prijevoznika i luka razgovarali sa albanskim špediterima u Luci Drač.
Održan je i sastanak s predsjednikom Unije albanskih trgovinskih i industrijskih komora Luanom Bregasijem te sjednica Mješovite hrvatsko-albanske komisije, na kojoj su teme bile razvoj i unapređenje gospodarske suradnje dviju zemalja, poticanje ulaganja te bolje korištenje gospodarskih, trgovinskih i industrijskih kapaciteta Hrvatske i Albanije.
Nakon potpisivanja Protokola Druge sjednice međuvladine komisije, Vranković se sastao i s ministrom gospodarstva, trgovine i energetike Republike Albanije Gencom Rulijem.
Ruli je, kaže Vranković, istaknuo pozitivni stav Albanije prema hrvatskom prijedlogu za nastavkom djelovanja CEFTA-e, u koju su sada uz Hrvatsku uključene Rumunjska, Bugarska i Makedonija.
U nastavku Vrankovićeva posjeta Albaniji, slijedi završetak razgovora s albanskim predstavnicima po grupama, potpisivanje protokola te razgovori o hrvatskim poduzećima koja već rade u Albaniji. To su, primjerice, Montmontaža koja završava modernizaciju Luke Drač i Končar koji gradi trafostanice i dalekovode.
Hrvatski izvoz u Albaniju tijekom prošle godine iznosio je 21,07 milijuna dolara, a uvoz 1,39 milijuna dolara. Hrvatska u Albaniju najviše izvozi naftne plinove, električne transformatore, strojeve i uređaje za graditeljstvo te građevni materijal, posebno cement. Iz Albanije najviše uvozimo strojeve i uređaje za graditeljstvo, obuću i odjeću. Najveći hrvatski izvoznici u Albaniju su Ina, Dalmacijacement i Končar.