Tržište dionica u Saudijskoj Arabiji, najveće u arapskome svijetu, bilježi oštre gubitke četvrti dan uzastopce, odražavajući oštre korekcije cijena dionica diljem regije.
Tržišna kapitalizacija na zaljevskim burzama u utorak se spustila ispod 1.000 milijardi dolara, nekih 150 milijardi manje nego u 2005., i više od 250 milijardi ispod njezine vrijednosti kada su ta tržišta bilježila vrhunac u veljači.
Saudijski burzovni indeks TASI spustio se 4,75 posto, po prvi put ove godine ispod 15.000 bodova, što se smatra psihološki važnom granicom. Od početka godine na gubitku je 10,84 posto, odnosno 27,8 posto od svoje povijesno visoke razine od 20.634 boda ostvarene 25. veljače.
"Mislim da smo sada na ozbiljnoj prekretnici. Zasigurno je riječ o početku kraha na tržištu, iako očekujem da bi se pad indeksa mogao zaustaviti na 12.200 bodova", izjavio je Ali Dakkak, profesor ekonomije na Sveučilištu Kralja AbdulAziza u Jeddahu. "Potrebne su nam hitne akcije i odluke kako bi se obnovilo povjerenje ulagača, od kojih je većina špekulatora privučenih na tržište snažnim uzletom cijena dionica i brzim profitom", dodao je.
No, kuvajtski financijski analitičar Ali al-Nimesh okarakterizirao je taj pad dugoročnom korekcijom, a ne krahom. "Još je prerano nazvati to krahom. Očekuje se blagi oporavak indeksa nakon nekog vremena, no čini se da je riječ o dugoročnom ciklusu korekcije cijena. Mogao bi trajati i dvije godine", izjavio je Nimesh. On očekuje da saudijsko tržište kapitala izgubi oko 50 do 60 posto svoje vrijednosti prije nego se oporavi.
U Kuvajtu, ulagači su organizirali prosvjed ispred parlamenta, zahtijevajući od zastupnika da interveniraju nakon što je tržište dionica zabilježilo dosad najveći dnevni gubitak te zaključilo poslovanje u utorak na najnižoj razini u zadnjih šest mjeseci.
"Želimo potpunu istragu o tome što se dogodilo na tržištu od prošle srijede kada je indeks počeo padati", zahtijevao je jedan ulagač.
Kuvajtski burzovni indeks spustio se u utorak 3,7 posto, na 10.057 bodova, najnižu razinu od sredine rujna lani i sada je 12,1 posto ispod svoje razine na kraju 2005. Kuvajtska državna agencija za ulaganje obećala je da će na tržište injektirati gotovinu u srijedu nakon prosvjeda na stotine malih ulagača uslijed oštrog pada vrijednosti burzovnog indeksa.
Tržišta dionica u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, u Bahrainu i Kataru također su zabilježila gubitke.
U Egiptu, kairsko tržište dionica bilježilo je u prosjeku pad cijena dionica za 11,3 posto, što je njihov najveći dnevni pad u zadnjih pet godina, a indeks je završio poslovanje na 5.589 bodova. Analitičari kažu da je korekcija cijena na tome tržištu neizbježna obzirom na stopu njihova rasta u 2005. za čak 148 posto, te golemog špekulativnog mjehurića koji je nastao.
"Korekcija nije nužna, nego je neizbježna. Postoje ljudi u Egiptu koji su dali otkaz na radnom mjestu i igrali se na tržištu dionica, no danas će platiti cijenu za to", smatra Ahmed Hefnawi, analitičar pri investicijskoj banci EFG-Hermes.
Dakkak pripisuje gubitke na burzama u toj regiji saudijskim dealerima, koji su snažno ulagali na ta tržišta, a nedavno započeli povlačiti svoj kapital kako bi pokrili gubitke nastale na domaćem tržištu. "Riječ je o lančanoj reakciji. Saudijski ulagači povlače vrlo mnogo novca s bliskoistočnih tržišta, uključujući Egipat i Jordan, uzrokujući pad njihovih burzovnih indeksa", ocijenio je.
Zaljevska tržišta od 2001. uvećala su svoje tržišne kapitalizacije za šest do sedam puta zahvaljujući golemoj likvidnosti uslijed snažnog porasta cijena nafte. Uzlet cijena dionica i unosni profiti privukli su na milijune malih ulagača, uključujući i žene.
"Gotovo 60 posto saudijskih ulagača su mali ulagači. Ovise uglavnom o špekulacijama. Odnedavno je ulaganje na zaljevska tržišta postalo nalik kockanju, a ne ulaganju", rekao je saudijski ekonomist AbdulAziz al-Daghestani.