Vlada smatra da umirovljenici koji su od 1993. do 1998. godine umjesto osobne mirovine preuzeli povoljniju mirovinu umrlog supružnika, tzv. obiteljsku mirovinu, nemaju pravo na obeštećenje. Po izračunu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, za njihovo bi obeštećenje trebalo dodatnih 1,4 milijarde kuna.
Koordinacija udruga, koja predstavlja 430.000 umirovljenika, drži da se time negira Zakon o provedbi odluke Ustavnog suda o obeštećenju umirovljenika.
Po tom zakonu moraju se obeštetiti svi korisnici starosne, prijevremene starosne, invalidske i obiteljske mirovine, tako da im se isplati razlika između iznosa koji su trebali primati po zakonima važećim do 31. prosinca 1998. i onoga što im je isplaćeno nepoštivanjem tih zakona.
Umirovljenici ocjenjuju da zakon ne predviđa iznimke pa su korisnici obiteljskih mirovina, kao i korisnici najviših mirovina, izostavljeni iz obračuna duga zbog proizvoljnih interpretacija zakona. Stoga takav Vladin postupak oštećenim umirovljenicima daje pravnu osnovu za podizanje tužbi.
Predsjednik HSU-a Vladimir Jordan izjavio je na konferenciji za novinare da je zajedničko pismo premijeru, nakon višekratnih obraćanja, zadnji pokušaj da Vlada riješi taj problem u roku, budući da rok za izračune obeštećenja istječe 30. travnja.
Jordan nije želio odgovoriti što će HSU učiniti odbije li Sanader njihove zahtjeve te kako će se ponašati tri HSU-ova zastupnika u Hrvatskom saboru.
"Mi nismo u koaliciji, mi podržavamo ovu Vlada iako naš sporazum ne egzistira od srpnja 2005. kada je Vlada samoinicijativno promijenila švicarsku formulu za usklađivanje mirovina", rekao je Jordan.
Još mislimo da nije došao trenutak svođenja računa s Vladom jer se nadamo da ćemo još nešto učiniti za umirovljenike, bio je konkretniji dopredsjednik Sindikata umirovljenika Hrvatske Ivan Nahtigal.
Umirovljenici su i dalje spremni na suradnju, no ako dođe vrijeme za to, rušit će i ovu Vladu, kao što su to činili s prvom HDZ-ovom te prošlom koalicijskom Vladom, upozorio je Nahtigal.