Očekuje se da će u razgovorima između Rice i indonezijskog predsjednika Susila Bambanga Yudhoyonoa dominirati pitanja sigurnosti kao i tješnje vojne veze među dvjema zemljama.
Nakon terorističkih napada na New York i Washington 11. rujna 2001. Indonezija je postala velika američka saveznica u borbi protiv terorizma.
"Indonežani poduzimaju stvarne napore da oslobode regiju, a ne samo sebe, od terorističke prijetnje koja je zahvatila jugoistočnu Aziju, i to u suradnji s regijom", rekla je Rice novinarima koji je prate na putu u Indoneziju.
U studenome prošle godine SAD su ponovno uspostavile vojne odnose s Indonezijom kao nagradu za suradnju u borbi protiv militanata al Qaide i pohvalili su refome u vojsci i vladine napore s ciljem poboljšanja stanja ljudskih prava u zemlji.
"Rice često govori da je demokratizacija u Indoneziji promijenila razinu bilateralnih odnosa...kao i američko uvažavanje uloge Indonezije u jugoistočnoj i istočnoj Aziji", rekao je indonezijski ministar vanjskih poslova Hassan Wirajuda za novine Džakarta Post uoči posjeta Rice.
U Indoneziji su održani veliki anti-američki prosvjedi proteklih nekoliko tjedana, ali je Rice rekla da je to ne zabrinjava i dodala je da takvi prosvjedi pokazuju da demokracija funkcionira.
Militantne islamske skupine najavile su svoje planove za održavanje barem jednog prosvjeda ispred američkog veleposlanstva.