Suočen sa sve većim pesimizmom Amerikanaca u pogledu njegovih poteza u Iraku, Bush je počeo novu javnu kampanju kako bi potaknuo potporu za svoju iračku politiku.
"Stanje u Iraku još je napeto i još vidimo djela sektaškog nasilja i osvete", rekao je Bush u govoru na Sveučilištu George Washington, ali i dodao kako se "iz ove krize vide i znaci budućnosti koja daje nade".
Bush je rekao kako je razaranje šijitske Zlatne džamije u Samari u veljači bio jasan pokušaj da se izazove građanski rat u Iraku. Umjesto toga, međutim, mnogi irački vjerski čelnici pozvali su na suzdržanost, a iračke snage sigurnosti nastupile su uspostavljajući red i zaštitile vjerska mjesta, rekao je.
Bush je rekao kako su Iračani odbacili ponor građanskog rata i odlučili se za demokraciju i mir te da će se suprotstaviti nasilnoj manjini.
Njegov govor na Sveučilištu George Washington prvi je u nizu govora u kojima će nastojati pridobiti američku javnost za svoj ratni plan u Iraku dok ankete pokazuju da Amerikanci sve više strahuju da će se njihove snage u Iraku naći usred građanskog rata.
Bush je uoči skorašnje treće obljetnice američkog napada na Irak ustvrdio kako su iračke snage sve brojnije i sposobnije za održavanje sigurnosti u Iraku. On je kazao kako je sada broj iračkih bojni porastao na 130 sa 120 prošle godine, da više od 60 njih predvodi u borbi protiv pobunjenika s ciljem da Iračani do kraja 2006. preuzmu odgovornost za sigurnost na više prostora nego koalicijske snage.
Priznao je ipak kako se nisu sve iračke snage pokazale dobrim te da su neke u istočnom Iraku propuštale pobunjenike da neometano prolaze.
Naglašavajući kako će smanjenje američkih snaga u Iraku ovisiti o sposobnosti Iračana da preuzmu sigurnost zemlje u svoje ruke, Bush je kazao kako će o tome odlučivati zapovjednici na terenu, a ne umjetni rokovi političara u Washingtonu. Do sada je u Iraku poginulo više od 2.300 američkih vojnika.
Bush je kazao kako je uspostava iračke vlade nacionalnog jedinstva koja će predstavljati sve skupine, Sunite, Šijite i Kurde, ključan sljedeći korak u Iraku. Istaknuo je kako će njezina uspostava zahtijevati "kompromise" među Iračanima i "strpljenje" Amerikanaca.
Upozorio je kako će se nasilje nastaviti i biti još "teških borbi" u Iraku.
Američki predsjednik je u govoru povezao Iran s kampanjom pobunjenika koji postavljaju eksplozivne naprave duž iračkih cesta protiv američkih snaga. Bush je kazao kako je Teheran barem djelomično odgovoran za sve smrtonosnije napade protiv koalicije u Iraku time što opskrbljuje šijitske snage materijalom za gradnju improviziranih eksplozivnih naprava.