"S dolaskom proljeća ptice selice će letjeti iznad Europe i imat ćemo još slučajeva ptičje gripe. Usto, s vremena na vrijeme može se dogoditi jedan do dva slučaja bolesti u ljudi. No ne treba podleći panici", rekla je Zsuzsana Jakab na konferenciji za tisak.
Što se tiče prelaska bolesti sa životinja na ljude, podsjetila je da je za to potrebna "dug" i "stalni" dodir s oboljelim pticama, kao što je bilo na malim peradarskim farmama u Turskoj, gdje su se ljudi zarazili ptičjom gripom, a četiri su osobe umrle.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) priopćila je u ponedjeljak da je od početka epidemije u 2003. od ptičje gripe oboljelo 177 osoba, od kojih je 98 umrlo.
WHO je objavio brojke pošto je dobio službenu potvrdu da je virus H5N1 odnio još dvije žrtve u Indoneziji.
Najteže je pogođen Vijetnam, gdje se H5N1 prvi put pojavio koncem 2003. otkad je zarazio 93 osobe, od kojih su 42 umrle, prema podatcima WHO-a koji bilježi samo slučajeve potvrđene u ovlaštenim laboratorijima.
U Indoneziji je oboljelo 29 osoba, od kojih su 22 umrle, u Tajlandu 22, od kojih je umrlo 14 i Kina 15, od kojih je 10 umrlo. U Turskoj je zaraženo 12 osoba, od kojih su 4 umrle. Dvije zaražene osobe umrle su u Iraku, a četiri u Kambodži.
Kako navode čelnici WHO-a, ispitivanja su još u tijeku za 11 sumnjivih slučajeva u Azerbajdžanu, od kojih su tri umrla, koji će potvrditi je li riječ o H5N1 koji je zarazio perad u toj zemlji.