Savjetovanju, koje je organiziralo ministarstvo vanjskih poslova radi analize djelovanja institucija i talijanskih poduzetnika u zemljama jugoistočne Europe u proteklih pet godina, prisustvovali su talijanski diplomati, državni dužnosnici, političari, bankari te veleposlanici zainteresiranih zemalja. Savjetovanje je pratio i veleposlanik RH u Rimu Tomislav Vidošević.
U proteklih pet godina Italija je u 170 projekata uložila 66 milijuna eura i od toga najviše u BiH a na drugom mjestu ulaganja je Hrvatska.
Glede moguće odluke crnogorskih birača o stvaranju neovisne Crne Gore, rečeno je da podjela Srbije i Crne Gore na dvije zemlje neće usporiti pregovore o ulasku u Europsku uniju.
Stječe se dojam da se Europa pripremila za davanje neovisnosti Kosovu, unatoč protivljenju nekih zemalja, rečeno je na skupu. Od kosovskih se vlasti traži zaštita srpske manjine, vjerskih i kulturnih objekata, povratak izbjeglica. Vrijeme redefiniranja statusa Kosova je sazrelo gotovo sedam godina od intervencije NATO-a, smatra talijanska diplomacija.
U Bosni i Hercegovini treba učvrstiti državna tijela, sudstvo i druge institucije, rečeno je na savjetovanju. Posebno je naglašeno da odgovorne zemlje trebaju što prije izručiti Međunarodnom sudu za ratne zločine Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Italija se zauzima za punu primjenu odluka donesenih na sastanku europskog vrha u Grčkoj 2003. godine, odnosno za ocjenu dostignuća svake pojedine zemlje jugoistočne Europe pri odlučivanju o ulasku u EU, rečeno je na savjetovanju.