Virus je pronađen nakon što je 112 kokoši uginulo u regiji Mandalay, no u FAO-u tvrde da za sada nema dokaza o humanoj infekciji.
Nakon što je prošlog tjedna otkriveno ugibanje kokoši, vlasti su eutanazirale cijelo jato od 780 ptica, a uzorke poslale u središnji dijagnostički laboratorij u Yangonu.
Svjetski medicinski stručnjaci ovu zemlju pod militarističkom vlašću drže crnom rupom u globalnoj borbi protiv ove bolesti, od koje je do sada širom svijeta umrlo 97 osoba.
Dok su se susjedna Kina, Tajland i Laos borili protiv bolesti, koja se 2003. godine proširila velikim dijelom Azije, vlasti Mianmara su naime do sada tvrdile da u toj zemlji ptičje gripe nema.
Stručnjaci su se bojali da se, bilo zbog nedostatka nadzora ili jer bi vlada to zataškala, o eventualnoj pojavi bolesti u toj zemlji niti ne bi znalo dovoljno dugo da virus mutira u oblik koji lakše prelazi na ljude te da bi se tako započela pandemija koja bi mogla ubiti milijune ljudi.
No Yangon je započeo suradnju s UN-ovim agencijama te omogućio nadzor seoskih područja, uključujući i monitoring mjesta na kojima se zaustavljaju divlje ptice, koje bi mogle donijeti virus iz susjednih zemalja.