FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Pocar i Del Ponte žale što je smrt prekinula suđenje Miloševiću

Autor: ;haag;
ZAGREB/DEN HAAG, 12. ožujka (Hina) - Predsjednik Haškog suda (ICTY)Fausto Pocar i glavna tužiteljica Carle del Ponte u nedjelju suizjavili kako "duboko žale i razočarani su" zbog smrti SlobodanaMiloševića jer je time "spriječen dovršetak njegova suđenja, a žrtvamauskraćeno pravo na izvršenje pravde".
ZAGREB/DEN HAAG, 12. ožujka (Hina) - Predsjednik Haškog suda (ICTY) Fausto Pocar i glavna tužiteljica Carle del Ponte u nedjelju su izjavili kako "duboko žale i razočarani su" zbog smrti Slobodana Miloševića jer je time "spriječen dovršetak njegova suđenja, a žrtvama uskraćeno pravo na izvršenje pravde".

"Izražavam svoje duboko razočaranje jer se suđenje neće moći završiti", kazao je Pocar na konferenciji za novinare koju je zajedno s Del Ponte održao u Haškom sudu.

Glavna haška tužiteljica također je kazala kako "duboko žali" zbog smrti Miloševića jer je time "žrtvama uskraćena pravda koju trebaju i koju zavrijeđuju".

Pocar je kazao kako "mrtvozornik jučer nije mogao utvrditi uzrok Miloševićeve smrti", te će se obdukcija tijela obaviti danas a u njoj će, uz nizozemske, sudjelovati i patolozi iz Srbije.

Po riječima Carle del Ponte obdukcija obično traje 4-5 sati, a za toksikološke nalaze trebaju 24 sata, pa se "prvi rezultati očekuju večeras i u ponedjeljak ujutro" a sve pojedinosti idućeg tjedna.

Tajništvo ICTY-a zatražilo je da "cjeloviti izvještaj o istrazi koju provode nizozemske vlasti bude dostavljen sudu u najkraćem mogućem roku", rekao je Pocar.

Predsjednik suda najavio je da će se raspravno vijeće, pred kojim se dulje od četiri godine sudilo bivšem jugoslavenskom predsjedniku, "u dogledno vrijeme baviti statusom postupka protiv Miloševića".

Prema Pravilniku ICTY-a, vijeće treba izdati Nalog o obustavi postupka, zbog smrti optuženika.

Po riječima Del Ponte, optužba je protiv Miloševića izvela gotovo 300 svjedoka i 5.000 dokaznih predmeta, a raspravno vijeće nakon prve faze postupka 2004. nije odbacilo ni jednu od 66 točaka optužnice protiv njega. Nakon 446 radnih dana suđenja, započetog 12. veljače 2002., do kraja je bilo ostalo samo 50 radnih sati i ono je trebalo završiti krajem proljeća, rekla je tužiteljica.

"Velika je šteta za pravdu da suđenje neće biti dovršeno i presuda neće biti izrečena. Međutim, drugi i visoki dužnosnici optuženi su za iste zločine kao i Milošević," kazala je Del Ponte te najavila da će do kraja 2006. početi suđenja osmorici optuženih za Srebrenicu i šestorici bivših srbijanskih čelnika optuženih za Kosovo.

Podsjetila je da su u bijegu još dvojica najtraženijih bjegunaca. "Sada više nego ikada očekujem da Srbija konačno uhiti i prebaci u Haag Radovan Karadžića i Ratka Mladića čim je prije moguće", rekla je Del Ponte.

U povodu treće obljetnice smrti srbijanskog premijera Zorana Đinđića, ubijenog u atentatu 12. ožujka 2003., Del Ponte je odala priznanje njegovoj hrabrosti da "izruči Miloševića Haagu".

Na kritički intonirana pitanja novinara o tome je li suđenje Miloševiću moglo trajati kraće da je optužnica bila sažetija i orijentirana samo na najteže zločine, Del Ponte je odgovorila "kako to nije samo pitanja optužnice i presude, jer je važno utvrditi činjenice i jer žrtve imaju pravo znati što se dogodilo".

Na pitanje da li isključuje mogućnost samoubojstva, miješanjam lijekova ili na neki sličan način, Del Ponte je kazala kako to nije isključeno, jer je u pritvoru ICTY-a već bilo samoubojstava, ali da treba pričekati rezultata obdukcije. Tvrdnje o navodnom trovanju nazvala je "glasinama" i nije ih željela komentirati.

(Hina) xdh ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙