FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Životopis Slobodana Miloševića

Autor: ;dhai;
ZAGREB, 11. ožujka 2006. (Hina) - Bivši srbijanski i jugoslavenskipredsjednik, haški optuženik Slobodan Milošević, umro je u subotu upritvorskoj jedinici Haškog suda u Scheveningenu u 65. godiniživota.
ZAGREB, 11. ožujka 2006. (Hina) - Bivši srbijanski i jugoslavenski predsjednik, haški optuženik Slobodan Milošević, umro je u subotu u pritvorskoj jedinici Haškog suda u Scheveningenu u 65. godini života.

Slobodan Milošević rođen je 20. kolovoza 1941. godine u Požarevcu, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju, a diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu 1964. godine.

Miloševićev otac, crnogorskog podrijetla, bio je pravoslavni svećenik, a počinio je samoubojstvo, kao i Miloševićeva majka.

Budući predsjednik Srbije i Jugoslavije, Slobodan Milošević je od 15. siječnja 1959. godine bio član Komunističke partije Jugoslavije.

Od 1963. do 1973. obnašao je visoke stranačke i političke dužnosti u Savezu komunista Beograda, Skupštini grada Beograda i u tvrtki "Tehnogas", nakon čega postaje predsjednik Udružene Beogradske banke i tu funkciju obnaša do kraja 1983. godine.

Zatim slijede dužnosti u Savezu komunista Beograda i Savezu komunista Srbije. U svibnju 1986. izabran je za predsjednika Predsjedništva CK SK Srbije, a godinu dana poslije za predsjednika Predsjedništva SR Srbije. Na tom putu smijenio je svog dugogodišnjeg političkog mentora Ivana Stambolića.

Milošević je od samog osnivanja, odnosno od srpnja 1990. godine, bio predsjednik Socijalističke partije Srbije (SPS) - stranke nastale ujedinjenjem Saveza komunista Srbije i Socijalističkog saveza radnog naroda Srbije (SSRNS).

Na prvim višestranačkim predsjedničkim izborima u Srbiji, u prosincu 1990. godine, kao kandidat SPS dobio je 65,34 posto glasova birača i postao prvi predsjednik Republike Srbije.

Na sljedećim izborima, održanim nakon raspada bivše Jugoslavije, 20. prosinca 1992., osvojio je drugi mandat s 53,24 posto glasova biračkog tijela.

Godine 1991. kada su se Slovenija i Hrvatska izdvojile iz Jugoslavije, jugoslavenska vojska, u kojoj su dominirali Srbi, krenula je u ofenzivu a pri tome je imala ključnu potporu Beograda i Miloševića.

Milošević je predvodio srpsko izaslanstvo na pregovorima u Daytonu 1995. godine gdje se suglasio s reintegracijom hrvatskih područja, a iste godine potpisao je i sporazum o miru u BiH.

Za predsjednika SR Jugoslavije izabran je 25. srpnja 1997. godine i na toj je funkciji ostao do 5. listopada 2000. godine kada je pod pritiskom javnosti priznao poraz na predsjedničkim izborima, održanim u rujnu iste godine. Na tim izborima Milošević je dobio 37,15 posto glasova birača.

Za predsjednika je tada izabran kandidat Demokratske opozicije Srbije (DOS), čelnik Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica, koji je dobio 50,24 posto glasova birača.

Milošević je uhićen 1. travnja 2001. godine zbog zloporabe službenog položaja i tada mu je određen jednomjesečni pritvor, koji je zatim produžen na još dva mjeseca.

Prema uredbi srbijanske vlade izručen je Haškom sudu 28. lipnja 2001. godine. ICTY je Miloševića 27. svibnja 1999. godine zajedno s još četvoricom visokih dužnosnika Jugoslavije i Srbije optužio za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene na Kosovu.

Haški sud novu je optužnicu protiv Miloševića podigao 9. listopada 2001. godine, a u toj optužnici teretilo ga se za ratne zločine u Hrvatskoj, a 23. studenoga za genocid nad Muslimanima i Hrvatima u BiH.

Milošević i članovi njegove obitelji nalaze se na popisu osoba kojima je zabranjen ulazak u zemlje EU-a.

Iz braka sa suprugom Mirjanom Marković, koja je bila njegova ljubav još iz školskih dana, ima kćerku Mariju i sina Marka.

(Hina) xnab

An unhandled error has occurred. Reload 🗙