Po njegovim riječima park prirode je najbolje rješenje za Lastovo i njegovo otočje jer dopušta gospodarsku djelatnost, za razliku od područja koja se proglase nacionalnim parkom i posebnim rezervatom.
Ako sve bude po planu, lastovsko otočje, koje se smatra po broju i raznolikosti otočića drugim Kornatima, a po bogatstvu podmorja i važnijim, do ljeta bi trebalo biti proglašeno 11. parkom prirode u Hrvatskoj, koja ima i osam nacionalnih parkova. Lastovski će se arhipelag time naći na južnom pragu sustava hrvatskih nacionalnih parkova i parkova prirode.
Zadnje proglašenje parkova prirode bilo je 1999., kad su proglašeni Žumberak-Samoborsko gorje, Vransko jezero, Učka i Papuk.
Lastovci su u tijeku javnoga uvida u stručnu podlogu izrazili pozitivan odnos prema toj inicijativi te postavili tek osam primjedaba na koje je Ministarstvo kulture odgovorilo, što je ušlo i u konačni dokument koji će biti podastrt Vladi i Hrvatskom saboru.
"Nije svejedno biti jedan od tisuću otoka ili biti otok sa statusom parka prirode", ističe Šikić, dodajući kako će lastovsko otočje biti naš prvi park za koji je provedena potpuna propisana procedura za proglašenje.
Lastovski godišnji proračun je milijun kuna, a kad se proglasi parkom prirode, to će biti novi izvor za proračun, rekao je i dodao kako će na račun toga ove godine Lastovo dobiti 1,2 milijuna kuna. Osim toga pogodnost takve odluke ogledat će se i u tome što će, kako napominje, dobiti mjesto prvenstva u predpristupnim i strukturalnim fondovima EU-a. Podsjeća kako je provedba projekta uspostave morske ekološke mreže, vrijednog 2,5 milijuna eura, predloženog Europskoj komisiji, uvjet za pristup Hrvatske EU te da je u sastavu projekta, koji je jedan od triju pilot-programa, izradba plana upravljanja parkom prirode lastovskog otočja.
Kad se proglasi park prirode, među strateškim dokumentima treba donijeti prostorni plan, plan upravljanja i pravilnik o unutarnjem redu. Sjedište će najvjerojatnije biti u Ublima, a zaposlenje će u javnoj ustanovi naći od 10 do 20 ljudi, što nije zanemarivo za Lastovo, napomenuo je.
"Proglašenjem lastovskoga otočja parkom prirode preoblikovat će se prostorni plan, neke aspekte plana trebat će jače vrjednovati te drukčije organizirati ribolov, koji će biti tradicijski, za razliku od onog u ribolovnim zonama", izjavio je Šikić. Dodaje kako će pravilnikom o unutarnjem redu država zaštititi svoje interese, a za uzvrat će riješiti pitanje infrastrukture i platiti promidžbu. Naveo je primjer Telašćice koju nakon proglašenja parkom prirode posjeti 100 tisuća ljudi na godinu.