Knjiga je, kaže autorica Bojana Stojanović Pantović, naručena još u proljeće 2004. godine, a tijekom rada i po predaji rukopisa urednik knjige Miloš Đurđević, niti bilo tko od članova Kulturnog vijeća za knjigu pri hrvatskom Ministarstvu kulture, "nije uputio makar ni signal da su pojedini autori, kako je to naknadno izišlo na vidjelo, 'nepoželjni'".
"Meni je, naprotiv, kao autoru ovog sintetičkog projekta ostavljena u tom pogledu apsolutna sloboda, što je za svaku pohvalu. Pošto sam se opredijelila da hrvatskom čitatelju ponudim svojevrsni presjek svih različitih poetičkih tendencija i autora i autorica od raspada bivše Jugoslavije do danas (ukupno 65), dogovoreno je da se ona nazove panoramom, dakle nekom vrstom pregleda, s obzirom na dugogodišnji zastoj u komunikaciji između dvije kulture i književnosti", kaže Bojana Stojanović Pantović, dodajući da joj je "vrlo žao" što je njen intervju zagrebačkom "Večernjem listu" iskorišten za "unutarhrvatske političke i kulturne obračune i osobito napad na HDP, pri čemu se hrvatskoj javnosti agresivno nameće da je Panorama, prije svega zbog uvršćivanja pjesama Matije Bećkovića, Rajka Petrova Noga i Gojka Đoga, 'četnička', odnosno 'velikosrpska'".
"Pritom mene osobno, kao priređivača, gotovo i da ne spominju, već se prema knjizi - bez ikakve prethodne relevantne stručne recepcije - dakle paušalno i zlonamjerno, pojedini zvaničnici određuju kao da ju je sastavio neki debilasti Platonov rapsod, koji ne razumije o čemu piše, već je nadahnut 'velikosrpskom idejom'", kaže ona, poručujući predsjedniku DHP-a Stjepanu Čuiću da joj je "draže da on ostane hrvatski nacionalist, ali da knjigu ipak 'prolista', pa možda od nje nešto i nauči".
"Kako bi izgledala antologija srpskog i bilo kojeg drugog pjesništva, koja bi, kako on kaže, bila napravljena 'prema hrvatskim kriterijima'? Sumnjam da bi u njoj uopće i bilo srpskih pjesnika. Kako ja nisam nikakav amater (neka se o tome spomenuti gospodin podrobnije raspita), a moja politička gledišta se ni u kom smislu ne poklapaju s njegovim, ostaje mi da zaključim da poezija nije niti može biti ni četnička niti ustaška, već za nju važe neki drugi parametri o kojima sam podrobno pisala u predgovoru. Zaista, kako reče g. Čuić, i tu se slažemo, ni ja ne dozvoljavam da me netko na nedostojan način pravi budalom", zaključuje Bojana Stojanović Pantović u intervjuu "Večernjim novostima".