Ta kuna je pronađena 2. ožujka u mjestu Schaprode, u istoj regiji otoka Ruegen kao i tri mrtve mačke za koje je potvrđeno da su nositelji H5N1, precizirao je institut Friedrich-Loeffler (FLI).
Kada je pronađen taj mali sisavac mesožder, imao je kliničke simptome bolesti. Kuna je zatim eutanazirana.
"Iako je nova vrsta sisavca po prvi puta zahvaćena, osnovni razvoj epidemije nije se promijenio", rekao je predsjednik FLI-ja Thomas Mettenleiter.
On je precizirao da je to prvi puta da je zaraza otkrivena na slobodnoj životinji iz skupine kuna u koju spadaju lasice, hermelini, vidre, kune i drugi mali mesožderi niskih nogu, uskog i izduljenog tijela.
Lasice su kao i miševi već bili zaraženi virusom u sklopu laboratorijskih istraživanja, precizirao je institut.
Drugi sisavci, tigrovi, razne vrste mačaka i svinja već su prirodnim putem zaraženi, ail pojava virusa kod tih životinja nije imala epidemioloških posljedica.
Nije poznat ni jedan slučaj zaraze psa, precizira isti izvor.
Mettenleiter je rekao da je kuna pronađena blizu glavnog žarišta bolesti na otoku Ruegenu zbog čega se pretpostavlja da je zaražena azijskim, najtežim oblikom virusa, kao i mačke i ptice pronađene mrtve.
Jedan je lokalni dužnosnik ocijenio da prijenos na mačke i kunu "ne čudi jer mačke i kune imaju slične plijenove, love uglavnom noću i hrane se malim sisavcima i pticama".
Ptičja gripa je otkrivena prvi puta u Njemačkoj prije tri tjedna na labudovima na otoku Ruegenu.