"Mi smo vrlo uspješno prezentirali naše zakonodavstvo, njegovu kompatibilnost s acquisom i ono je u najvećoj mjeri već usklađeno", izjavio je hrvatski pregovarač Boris Vujčić.
Vujčić je dodao da su identificirana područja u kojima će se morati raditi dopune, u prvom redu zakon o uvođenju eura, zatim dijelovi koji uređuju neovisnost Hrvatske narodne banke te uklanjanje mogućnosti privilegiranog financiranja države na financijskim tržištima.
U pogledu neovisnosti Hrvatske narodne banke, vjerojatno će se morati brisati jedan članak zakona koji definira mogućnost smjenjivanja članova Savjeta HNB-a u slučajevima kada se utvrdi da zbog značajnog propusta u radu dolazi do trajnog odstupanja od cilja središnje banke. "To je nešto što daje subjektivnu mogućnost procjene i vjerojatno će se morati brisati", rekao je Vujčić.
Također će se morati ukloniti članak zakona koji propisuje da država može izdavanjem obveznica pokriti gubitak HNB-a.
Što se tiče zakona o euru, on će se morati donijeti, a u njegovim prijelaznim i završnim odredbama stajat će da će se početi primjenjivati danom stupanja Hrvatske u eurozonu.
Svaka nova članica ulaskom u članstvo preuzima obvezu da uvede zajedničku valutu što je moguće prije. To je bio slučaj i s deset zemalja koje su ušle u EU 2004. godine. Prije toga su jedino Velika Britanija, Danska i Švedska dobile izuzeće od sudjelovanja u eurozoni.