Stoga je Općinsko vijeće zatražilo od Ministarstva da obustavi tu akciju i predložilo da se pitanje bespravne gradnje na Viru riješi prostornim planom, odnosno građevine legaliziraju.
Općinsko vijeće drži da na Viru nije potrebno rušiti kuće, protivi se toj nakani Ministarstva te ističe da će nastojati što prije pripremiti i donijeti prostorni plan koji bi na zadovoljstvo lokalne uprave, Ministarstva i građana riješio pitanje bespravne gradnje i omogućio razvoj općine, ističe se u priopćenju. Na kraju poziva sve političke stranke na lokalnoj i državnoj razini da otvoreno podupru njegova nastojanja.
Na to priopćenje Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva odgovorilo je da stajalište Općinskog vijeća s pozivom na obustavu inspekcijskog nadzora nije zakonito. To više, stoji u očitovanju Ministarstva, što se inspekcijski nadzori na tom području provode od 2003., a bespravna se gradnja unatoč tomu nastavlja.
Stoga Ministarstvo sustavno inspekcijski nadzire zaštićeno obalno područje otoka Vira koje je izgrađeno bespravnim građevinama što ugrožavaju prirodne vrijednosti i pomorsko dobro.
Ministarstvo u očitovanju podsjeća da su općinsko vodstvo i javnost više puta o tome obaviješteni, a kad utvrdi bespravnu gradnju, građevinska je inspekcija obvezna postupiti po propisima o gradnji i donijeti rješenje o uklanjanju takve gradnje bez obzira na to je li riječ o već izgrađenu objektu ili objektu u gradnji.
Na kraju Ministarstvo ističe da stajalište Općinskog vijeća o nepotrebnu rušenju nije osnovano na hrvatskim propisima i da je Ministarstvo odlučno u nakani da sve općine i gradovi donesu prostorne planove uređenja koji će osigurati razvoj, ali da valja imati na umu kako se tim dokumentom ne mogu legalizirati svi bespravno sagrađeni objekti.