Prosvjednici su nosili i plakate s natpisom "Darfur će biti grobnica osvajača".
Afrički ministri vanjskih poslova trebali bi odlučiti u petak o tome hoće li zatražiti od UN-a da preuzme kontrolu nad misijom, koja broji 7.000 ljudi, a koja trenutačno nadzire krhko primirje u Darfuru. Afričkoj uniji nedostaje i sredstva i opreme.
Prije tog sastanka, u Bruxellesu su se sastali visoki zapadni dužnosnici sa sudanskim čelnicima kako bi ih uvjerili da pristanu na razmještanje misije UN-a u Darfuru.
Međutim, sudanska vlada je povela medijsku kampanju protiv UN-ove intervencije.
Ministar obrane Abdel Rahim Mohamed Hussein prošlog je tjedna izbacio sve strane novinare s konferencije za tisak optužujući ih za izmišljotine o darfurskom sukobu koji SAD nazivaju genocidom.
Kartum negira provođenje genocida u Darfuru, unatoč tome što su tamo ubijeni deseci tisuća ljudi u tri godine silovanja, pljačkanja i ubijanja. Međunarodni kazneni sud istražuje navode o ratnim zločinima u toj sudanskoj regiji.
Ujedinjeni narodi trenutačno imaju oko 10.000 vojnika na jugu Sudana koji nadgledaju provođenje odvojenog mirovnog sporazuma potpisanog prošle godine s ciljem okončanja više dva desetljeća građanskog rata.
Međutim, sudanska vlada i oporbene stranke protive se da se te snage UN-a prošire i na Darfur.