Na sjednici je pročitano izvješće Ženske mreže za 2005., u kojemu se Ministarstvo znanosti i obrazovanja kritizira da nije provelo ni jednu preuzetu obvezu iz Nacionalnog programa za ravnopravnost spolova.
Željka Jelavić iz Ženske mreže kazala je da Ministarstvo nije analiziralo i iz uporabe povuklo školske udžbenike koji, kaže, vrve stereotipima i predrasudama o muškarcima i ženama, da nije ostvarilo ni jedan program za sustavno obrazovanje o ravnopravnosti spolova u školama i na sveučilištima.
Nije se, dodala je, niti krenulo s mjerama za zaštitu učenika od spolnog zlostavljanja, nije održana ni jedna tematska radionica o ravnopravnosti spolova, a odustalo se, kaže, i od uvođenja spolnog odgoja u škole kao jedinog načina da djeca dobiju na znanosti utemeljene informacije o spolnosti i seksualnosti.
Ženska mreža, ipak, hvali napredak u području zaštite žena od nasilja u obitelji, kako kroz zakonsku regulativu, tako i kroz postupanje policije i pravosuđa, a posebno zbog percpecije javnosti da nasilje u obitelji nije više samo problem obitelji nego društva općenito.
Neva Tole iz Autonomne ženske kuće kazala je da policija sve češće i ranije reagira na nasilje u obitelji, da privodi nasilnike sudu koji im izriče pritvor, da policajci odnedavno odvojeno saslušavaju nasilnika i žrtvu. Također je upozorila da su resori obrazovanja i socijalne skrbi i dalje "bastioni" koji ne bilježe nikakav napredak u pogledu ravnopravnosti spolova.
Predsjednica Odbora Gordana Sobol upozorila je na težak položaj žena na tržištu rada, da je i dalje 60 posto žena u ukupnom broju nezaposlenih, a ništa se, kaže, ne čini ni u jačanju prava žena na političko odlučivanje.
Istaknula je da se položaj žena u donošenju političkih odluka, kako na državnoj, tako i lokalnoj vlasti, neće popraviti ako se konačno zakonom ne regulira njihova ravnomjerna zastupljenost na izbornim listama.