Kako prenosi internetski portal Plivazdravlje.hr, u istraživanju je sudjelovalo 59 branitelja liječenih u Klinici za psihijatriju Kliničke bolnice Split, od 1997. do 2003.
Terapijske skupine sastajale su se jednom tjedno po 90 minuta, a njih 17 prekinulo je psihoterapiju u različitim fazama liječenja. Psihoterapeuti su u svih sudionika procijenili obrambene mehanizme, te jačinu PTSP-a i drugih neurotskih simptoma, i to na početku istraživanja, nakon druge godine i nakon pete godine liječenja.
Rezultati su pokazali da je dugotrajna grupna psihoterapija značajno smanjila jačinu PTSP-a, osobito simptoma ponovnog proživljavanja traumatskog događaja i pojačane pobuđenosti. Simptomi izbjegavanja i osjećajne ukočenosti uglavnom su ostali nepromijenjeni i nakon pet godina liječenja. Od ostalih neurotskih simptoma, branitelji su patili od anksioznosti, fobije, opsesije, somatizacije, depresije i histerije, a psihoterapija na njih nije imala učinka. Broj velikih depresivnih epizoda povećao se nakon druge godine psihoterapije, no nakon pete godine smanjio se na razinu nižu od početne.
Slabost istraživanja je u malom broju ispitanika i razmjerno velikom broju onih koji su napustili istraživanje. Osim toga, nije bilo kontrolne skupine, pa nije moguće sa sigurnošću tvrditi da su uočene promjene u simptomima PTSP-a bile posljedica terapijskog djelovanja, a ne prirodnog tijeka bolesti.
Autori u zaključku teksta navode da su promjene u osobnosti branitelja oboljelih od PTSP-a vrlo duboke, te da su traumatska iskustva u takvih bolesnika izazvala vrlo krute obrambene mehanizme koji se ne daju promijeniti dugotrajnom grupnom psihoterapijom. Takvo liječenje ipak može ublažiti simptome PTSP-a, poboljšati kvalitetu života veterana i olakšati im integraciju u obitelj i društvo, stoji u članku Croatian Medical Jurnala.