Zakon precizira načine dodjele državne pomoći medijima u cilju njihove unutarnje i vanjske pluralizacije, povećanje postotka emitiranja domaće glazbe na 40 posto, kako bi se kulturni prostor zaštitio od utjecaja globalizacije.
Zakonom se također donose zaštitni mehanizmi kako ne bi došlo do stvaranja medijskih monopola preko vlasničke koncentracije i povezivanja različitih medija.
Najviše pažnje u novom zakonu ipak je potakla odredba o proširenju prava na ispravak objavljenih novinarskih priloga jer novinarska društva ocjenjuju da je to način na koji koalicija premijera Janeza Janše želi smanjiti njihovu profesionalnu autonomiju.
Sve vodeće slovenske novinske kuće i nacionalna RTV dobile su u zadnjih nekoliko tjedana nova vodstva u upravi. Novinari drže da su se time ostvarile riječi ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela da se ne isplati "voditi rat protiv izabrane vlade kako su si to priuštili vodeći dnevnici poput ljubljanskog 'Dela'".
List "Manager" navodi u svom najnovijem broju da je sadašnja vlada potrošila oko 40 milijuna eura novca poreznih obveznika kako bi došla do sadašnjeg utjecaja u vodećim medijima. Pri tome je najskuplje bilo upravo "Delo" jer je s operacijom preuzimanja uprave i redakcije bilo povezano prodavanje dionica najvećeg trgovačkog lanca "Mercator" ispod cijene.
Pornografija i pretjerano nasilje na slovenskim televizijskim postajama bit će uskoro dozvoljeni samo u noćnim satima poslije ponoći, jedna je od odredaba u zakonu o medijima.