Provedba te Vladine odluke pomoći će da se u buduće, većim dijelom legalizira prodaja ribe, od čega će imati koristi ne samo ribari, ostvarujući sredstva kompenzacije, već i država, kroz veću naplatu poreza od svih gospodarskih subjekata koji su vezani uz ribarstvo, te će se osiguravati vjerodostojnija statistika, naglasio je predsjednik Ceha za ribarstvo, Tonči Božanić na konferenciji za novinare, nakon sjednice danas u Splitu,
Božanić je ponovio zahtjev hrvatskih ribara za hitno proglašenje Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa Republike Hrvatske (ZERP).
"Ceh ribara poziva Hrvatski sabor da u cilju zaštite hrvatskih ribarskih, ekoloških, a time i nacionalnih interesa, po hitnom postupku donese Odluku o početku primjene ZERP-a u cijelosti, s naznačenim početkom primjene 3. lipnja ove godine, kako bi naši pregovarači u pregovorima s EU o poglavlju ribarstva, mogli osigurati temelje za budućnost hrvatskog ribarstva", naglasio je Božanić.
Ceh ribara smatra da hrvatsko ribolovno more, koje se naslanja na naše teritorijalno more i nastavlja do crte sredine Jadranskog mora (granica našeg epikontinentalnog pojasa), površine od oko 25 000 kilometara četvornih, treba postati Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas RH zbog više opravdanih razloga.
Među njima je i taj "da je na snazi Odluka Hrvatskog sabora od 3 .lipnja 2004. godine, koja nalaže primjenu ZERP-a za države članice EU nakon sklapanja Ugovora između RH i EU o partnerstvu u ribarstvu, koji je kao takav izdvojen ili bi trebao biti izdvojen od pristupnih pregovora u ribarstvu", te "da smo započeli pregovore s EU oko poglavlja ribarstva, a da se u pitanjima koje smo dobili od EU, a odnose se na cjelokupnu ribarsku tematiku, naš ZERP ni sklapanje navedenog Ugovora s EU, nigdje ne spominje".
Takođe se navodi kako "valja uzeti u obzir i činjenicu da je s proglašenim ZERP-om moguće ući u punopravno članstvo EU, što je dokazano na primjeru Malte".
Predsjednik Sindikata ribara Petar Baranović naglasio je na konferenciji kako Vlada više ne smije podilaziti interesima moćnih susjeda, navodeći za primjer Italiju, koja je proširila svoju jurisdikciju izvan teritorijalnog mora iako Hrvatskoj osporava pravo na proglašenje ZERP-a.
U zaključcima Ceha ribara HOK-a također se navodi kako je "i Slovenija, članica EU, proglasila svoj ekološki i epikontinentalni pojas, i to ne samo bez dogovora sa susjedima, već i protupravno".