Predsjednik Mesić je s Erdmannom razgovarao o stanju u Savezu, budućnosti te organizacije, te položaju Hrvatske i njezinim priprema za članstvo u NATO-u.
"Hrvatska je učinila velik napredak i vašoj je zemlji sada potrebna iscrpna rasprava o tome želi li ovaj narod biti dio NATO-a kao institucije euroatlantske obitelji", kazao je Erdmann.
"Mislim da se pitanje širokog konsenzusa o tome još mora riješiti između političkih stranaka, ali i s hrvatskom javnošću", dodao je Erdman koji u Zagrebu boravi u sklopu godišnjih konzultacija o provođenju Partnerskih ciljeva.
Erdmann je ponovio stajalište o često postavljanom pitanju hoće li Hrvatska kada postane članica Saveza morati slati svoje vojnike u Irak. Erdmann je kazao da će Hrvatska, baš kao i svih 26 današnjih članica NATO-a, sama suvereno odlučivati u kojim će operacijama sudjelovati i u kojem obimu, kaže se u priopćenju.
Predsjednik Mesić naglasio je hrvatski konsenzus o ulasku u Europsku uniju i NATO savez, dodajući kako bi naš put trebale slijediti i druge zemlje regije u čemu im je Hrvatska spremna pomoći, dodaje se u priopćenju iz Ureda predsjednika.
Pomoćnika glavnog tajnika NATO-a za politička pitanja i sigurnosnu politiku Martina Erdmanna u petak je primio i predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks, s kojim je razgovarao o priključenju Hrvatske NATO-u.
Predsjednik Sabora je rekao da je Republika Hrvatska čvrsto opredijeljena za što brže postizanje članstva u NATO-u istaknuvši kako očekuje da time trajno zaštiti i sebe i vlastite građane u tom sustavu kolektivne sigurnosti, naročito imajući u vidu geopolitički položaj Hrvatske i sadašnje sigurnosno stanje, navodi se u priopćenju.
Šeks je izvijestio Erdmanna o podršci svih hrvatskih parlamentarnih stranka za ulazak Hrvatske u NATO. Rekao je da javno mišljenje u Hrvatskoj oscilira u vezi s tim pitanjem, slično kao i u pogledu ulaska Hrvatske u Europsku uniju, pa će se pristupiti izradi komunikacijske strategije za informiranje hrvatske javnosti.
Pomoćnik glavnog tajnika NATO-a za politička pitanja i sigurnosnu politiku Erdmann je izrazio razumijevanje za rezerve koje postoje u hrvatskoj javnosti u pogledu hrvatskog članstva u Sjevernoatlantskom savezu. Naglasio je da NATO kao međuvladina organizacija poštuje suverenitet i neovisnost svake pojedine članice koje svoje odluke donose samostalno, bez prisile, te je kao primjer naveo niz zemalja članica NATO-a koje nisu sudjelovale u ratu u Iraku. Erdmann je potvrdio i nezaobilaznu ulogu parlamenata zemalja članica NATO-a u procesu donošenja odluka u vezi s akcijama NATO-a.